Články

Kdo nebalí do PVC?

Rizika, která představuje používání potravinových obalů pro životní prostředí a také zdraví si uvědomuje stále více výrobců potravin. Někteří z nich postupně upouštějí od balení svých výrobků do PVC a raději volí vhodnější alternativy.

 

V případě folií to může být například polyethylen.  Kelímky a vaničky z PVC se dají nahradit polypropylenem, PET, PP, eventuelně PS. Vhodným řešením především v oblasti jednorázového nádobí, salátových nebo nápojových kelímků mohou být tzv. Bioplasty. Jako základní surovina se zde využívá  biomasa rostlin např. kukuřice, obilnin, řepy.

 Zde jsou uvedené příklady těch výrobců či prodejců potravin, kteří od PVC upustili, anebo na tom postupně pracují. Uvedená data vychází z průzkumu z roku 2009.

Pécé – Pekárny a cukrárny Náchod a.s., pekařské  a cukrářské produkty; PVC přestali používat v roce 2007.

Varmuža -  Jan Varmuža, Hodonín, výrobce salátů, lahůdek; PVC nepoužívají od roku 2007.

Ahold – společnost provozující supermarkety Albert a Hypernova;  postupně nahrazují PVC u výrobků nesoucích jejich značku, doposud se jim povedlo nahradit přebalovací folie z PVC u čerstvého červeného masa (hovězí, vepřové). Nutno říci, že bychom očekávali větší rychlost.

Nestlé – výrobce potravin, cukrovinek, nápojů, zmrzliny...; do konce roku 2009 se společnost zavázala nahradit PVC kelímky u nuget Orion 42 g, jediného druhu výrobků, které tato společnost do PVC balí.

udrzitelna spotreba

Banner-stika

Sledujte nás: