Kolem plánovaného vsetínského ZEVO vládne mlčení, zastupitelstvo už podruhé odmítlo o něm jednat

15.2.2019 - VSETÍN | Články
Ilustrační fotografie. Foto: Rikard Wallin. Zdroj: https://www.flickr.com, Creative Commons
Koalice pro otevřený Vsetín obviňuje vedení města, že systematicky mlčí kolem plánované stavby zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Luhu. V pondělí 11. února totiž došlo již k druhému zamítnutí projednávání tohoto bodu v zastupitelstvu. Stalo se tak po tom, co zastupitelé odmítli stavbu zařízení projednávat už v listopadu minulého roku, kdy se do finále blížilo rozhodování o tom, zda bude záměr muset projít kompletním procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Zastupitelé z Koalice pro otevřený Vsetín se snaží otevřít téma ZEVO na jednání zastupitelstva dlouhodobě. Usilují také o vypracování analýzy alternativ, které by mohly zařízení nahradit. Vedení města ale tento bod odmítlo vůbec zařadit na program jednání, čímž předem zablokovalo jakoukoli diskuzi. „Téma spalovny a odpadů obecně hýbe městem, vedení města se o něm přesto na zastupitelstvu vůbec nechce bavit. Pro mě je to jasný signál, že se záměrem spalovny není něco v pořádku, jinak by se přece nikdo otevřené diskuse nebál,“ uvedl k tomu Michal Berg, jeden ze zastupitelů z Koalice pro otevřený Vsetín. „Spalovna je prosazována prakticky jako jediná možnost toho, jak se zbavovat odpadu. Jestliže chceme vybírat mezi několika alternativami a neupínat se jen na jedinou, je veřejná debata o odpadech a hledání nejlepších řešení jejich zpracování naprosto klíčová,“ doplnil ho zastupitel Tomáš Husa.

Zastupitelé z Koalice pro otevřený Vsetín se pokoušeli zařadit téma ZEVO na program jednání zastupitelstva už v listopadu. Argumentovali tím, že v danou chvíli zbývalo už jen pár dní do konce doby, v rámci které bylo možné podat k oznámení o záměru stavby vyjádření v rámci procesu EIA. Došlá vyjádření při tom přímo ovlivňují rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o tom, zda bude muset projekt projít kompletním procesem EIA, včetně vypracování kompletní dokumentace, obsahující patřičné odborné studie a posudky, zapracování vznesených připomínek a hlavně, včetně uspořádání veřejného projednávání, na kterém má možnost se k záměru vyjádřit také široká veřejnost.

Namísto možnosti diskuse o plánované stavbě ZEVO ve Vsetíně dostali zastupitelé pozvánku na exkurzi do spalovny odpadů v Liberci. Členové Koalice pro otevřený Vsetín ji prý neplánují využít.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu