en ru


Konference ukáže příklady ekologického řízení nemocnic

29.3.2012 - STŘÍTĚŽ U JIHLAVY | Novinky
Konference, kterou pořádá Arnika v pátek 30. března ve Stříteži u Jihlavy, ukáže lékařům a dalším zdravotnickým pracovníkům praktické zkušenosti se systémem EMAS - Ekologickým managementem - v nemocnicích či lékařských ordinacích.

Seminář zaměřený na ekologický management zdravotnických zařízení, rizikové chemické látky ve zdravotnictví (ftaláty, rtuť) a zdravotnické odpady nabídne například praktické zkušenosti s EMAS ve vídeňské nemocnici Floridsdorf nebo ve Fakultní nemocnici Brno. Na konferenci vystoupí také MUDr. Magdalena Zimová, CSc. ze Státního zdravotního ústavu s příspěvkem na téma české legislativy pro odpady ze zdravotnictví.

Samostatný blok je věnován tématu PVC a ftalátů ve zdravotnictví a především jejich náhradě bezpečnějšími variantami. Nejprve doc. MUDr. Kamil Ševela, CSc. seznámí účastníky s tématem lipofilie esteru kyseliny ftalové a jejími důsledky na klinickou praxi. Poté Lada Nováková z Nemocnice Havlíčkův Brod a PhDr. Lada Cetlová, PhD. z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě představí své zkušenosti s nahrazováním zdravotnických pomůcek z PVC v havlíčkobrodské nemocnici. Právě ta byla jednou z pěti nemocnic, kterým Arnika pomohla s náhradou PVC za bezpečnější materiály.

Arnika v rámci svého projektu nazvaného EMAS pro nemocnice usiluje o větší osvětu mezi zdravotníky ohledně problematicky toxických látek ve zdravotnictví. RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady, zde vystoupí s příspěvkem k možnostem snižování negativních vlivů zdravotnických odpadů na životní prostředí.

Konference se zaměří i na problematiku rtuti ve zdravotnictví, které se Arnika věnuje také dlouhodobě. Matěj Man z Arniky promluví na téma řešení nehod s únikem rtuti ve zdravotnických zařízeních. Ing. Adam Fila z Nemocnice Havlíčkův Brod se pak bude věnovat přímo tématu zdravotnických prostředků s obsahem rtuti.

Podrobný program odborné konference:

pdfPozvanka_KonferenceEMAS_20120330.pdf561.75 KB

 

O ekologickém řízení nemocnic:

http://arnika.org/emas-pro-nemocnice

 

Konání odborné konference je podpořeno z prostředků Státního fondu životního prostredí, Global Greengrants fund a The International POPs Elimination Network (IPEN).

logoSFZP

logoMZP
GGF IPEN

 

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha