Fotografie Standy Krupaře a Arniky z Ukrajiny zvítězily na Czech Press Photo

21.11.2018 - PRAHA / UKRAJINA | Novinky
Mariupol. Lidé zde kvůli dvěma ocelárnám dýchají nejhorší vzduch z celé Ukrajiny
FOTO: Stanislav Krupař / Arnika
"Ten oceněný soubor vznikl jen díky úsilí a ochotě lidí z ekologického sdružení Arnika, kteří na východě Ukrajiny provádí rozsáhlý monitoring životního prostředí." uvedl k ocenění Krupař. "Koncem jara mě přizvali na jejich cestu po nejznečištěnějších městech a deset dní jsme cestovali od Charkova po Mariupol a odebrali při tom desítky, možná stovky půdních vzorků i říčních sedimentů, ve kterých byla následně v českých laboratořích zkoumána přítomnost těžkých kovů. To co jsme během cesty připomínalo často spíš postapokalyptický horor. Arnice patří můj velký dík a uznání za to co dělá. Jen tak dál."    

Stanislav Krupař se svou sérií fotografií nazvanou 'Zdevastovaný východ' získal ocenění pro nejlepší reportážní fotografie za uplynulý rok. Na snímcích z cesty Arniky po Ukrajině zachytil každodenní život obyvatel tamních průmyslových měst, kteří dýchají toxické emise z přilehlých metalurgických závodů. Místní tak dýchají jedovatý vzduch, který patří k nejtoxičtějším v Evropě. Všechny fotografie byly pořízeny během letošní monitorovací mise, výsledky analýz odebraných vzorků provedených v laboratořích VŠCHT budou zveřejněny do konce roku.

Vítězná skupina snímků v kategorii Příroda, věda a životní prostředí zachycuje život místních v okolí olbřímích elektráren a sléváren měst na jihovýchodě Ukrajiny - Mariupolu, Dnipra, Záporoží a Krivého Rihu. Nominována byla v kategorii Každodenní život také Krupařova fotografie kněze dodávajícího útěchu ženám v moskevské stanici metra.

Prohlédněte si další snímky Standy Krupaře z Ukrajiny

Krupař ve svém proslovu při slavnostním předávání ocenění kriticky zhodnotil postavení a pracovní podmínky tuzemských fotoreportérů. Ti podle něj nemají zázemí, které by systematicky podporovalo vznik kvalitních profesionálních reportáží. Vedle toho poděkoval "ekologickému sdružení Arnika za to, že mě přizvalo k jejich projektu na východě Ukrajiny, kde mapují devastaci životního prostředí." 

Ukrajina patří mezi energeticky nejnáročnější země na planetě a celosvětově je šestým největším výrobcem CO2 na hlavu. V důsledku vlivu průmyslu sužují Ukrajince vážná onemocnění, ročně pak na nemoci způsobené znečištěním ovzduší na Ukrajině ročně zemřou desítky tisíc lidí. V přepočtu na počet obyvatel se jedná o světové prvenství v této tragické statistice.

Ekologická legislativa je na Ukrajině dlouhodobě porušována. Přestože země začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je zatím příliš pomalý. O nápravu v jednotlivých městech usilují místní občanské iniciativy, jejich zástupci tento týden rokují na mezinárodní konferenci v Ostravě.

My děkujeme Standovi Krupařovi za krásné (byť neveselé) fotografie a přejeme další úspěchy a ocenění!


Prohlédněte si další snímky z letošní vzorkovací výpravy po průmyslových městech Ukrajiny

 

Banner-stika

Sledujte nás: