Lidé mají zájem o územní plánování, hlasují a plní autobusy

10.2.2016 - Praha | Tiskové zprávy
Lidé hlasují v anketě Skleněné peklo
Arnika
1. dubna bude představen pražský Metropolitní plán. Veřejné projednání návrhu je jedním ze dvou momentů stanovených zákonem, kdy do podoby této důležité regulace má zasáhnout široká veřejnost. Lidé mají o podobu svého města zájem, svědčí o tom účast v hlasování v anketě Arniky na www.zmenyprahy.cz i vyprodané zájezdy nové trasy Corrupt Tour.

„Hodnocení staveb potvrzuje poměrně konzervativní pohled lidí na stavební vývoj Prahy. Mezi Pražany existuje konsensus - nemají rádi předimenzované anonymní budovy, které svou hmotou nerespektují své okolí. Lidé často dávají přednost spíše tradiční umírněné zástavbě a velké odlišnosti nevítají,“ říká Michal Křivohlávek, odborník Arniky na územní rozvoj.

Každopádně mají Pražané o podobu svého města zájem. Na prvních třech místech mezi pražskými klenoty v tuto chvíli stojí nová budova Národní technické knihovny v Dejvicích, nový Trojský most a také zavedený Tančící dům. Naopak mezi nepopulárními stavbami právě „bodují“ hotel Don Giovanni, OC Quadrio a nová administrativní budova Crystal na Želivského.

Zájem veřejnosti potvrzují také vyprodané autobusy na nové trase světoznámé cestovní agentury Corrupt Tour. Nová túra se příhodně jmenuje Nová pražská architekttúra; dvě tt nejsou překlep. Premiérové výjezdy nové túry 10. a 13. února jsou již vyprodané. Ve dvou autobusech po 60 cestujících jedou také lidé, kteří hlasovali v anketě Arniky. Očekáváme tak živou diskusi o územním plánování i přímo v autobusech.

„Magistrát právě nastavuje pravidla rozvoje na dalších dvacet let. Je důležité vědět, na čem se lidi shodují, podoba města není otázka jen pro architekty. Proto usilujeme o co nejširší zapojení veřejnosti,“ dodává Michal Křivohlávek. Zákon stanovuje minimální limity zapojení obyvatel, nikoliv její optimální úroveň. Metropolitní plán přináší novou metodiku pro regulaci území, a proto je potřebná široká diskuse o konkrétních pravidlech. Hlavní město bylo dosud na tyto informace velmi skoupé.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fonfnno.cz a www.eeagrants.cz

logo nros

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí