Lidé mohou plnit plechovku pro alej u Kvasic na Kroměřížsku a přispět tak k její ochraně

16.5.2017 - Kvasice | Tiskové zprávy
Loni Arnika natřela kmeny stromů v aleji u Švábova na Vysočině
Arnika
Kmeny stromů významné aleje podél silnice z Kvasic k Novému Dvoru na Kroměřížsku budou už brzy pro řidiče viditelnější díky bílým reflexním pruhům. Celý nadcházející měsíc totiž můžou lidé plnit pomyslnou „Plechovku pro alej“ a přispět tak do sbírky, která Arnice umožňuje natírat aleje po celé republice. Toto jednoduché opatření výrazně zvyšuje bezpečnost provozu v aleji a tak chrání i samotné stromy před poškozením nebo kácením. Silničáři přitom význam bílých pruhů často přehlíží. Arnika stromy natře 16. června společně s dobrovolníky, místními občany a spolky. Nejen na bílou barvu pro natírání mohou přispět lidé z blízka i z daleka na stránkách http://arnika.org/plechovka-pro-alej

„Zlínský kraj, to jsou „hory-doly“. Ale i v hornaté a kopcovité krajině jsou silnice lemované věkovitými stromy (1). Pro letošní ročník sbírky „Plechovka pro alej“ jsme vybrali alej v Kvasicích, významný krajinný prvek. Nátěr bílou reflexní barvou upozorní na krajinářský a ekologický význam stromů a zároveň zvýší bezpečnost silničního provozu,“ přibližuje význam akce vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Historická obec Kvasice je rozložena na jižním konci úrodné Hané v nadmořské výšce 191 m a je tak nejníže položenou obcí v kroměřížském okrese. Pěkné pohledy na Kvasice se naskýtají právě od usedlosti Nový Dvůr při silnici lemované alejí líp a jírovců o stáří asi 200 let. V aleji se nachází křížová cesta. Na kmenech několika mohutných stromů je patrné poškození způsobené srážkou s automobilem. Kromě reflexních pruhů na stromech by pomohlo také odpovídající dopravní značení.

„Výzkumy ukazují, že bílé reflexní pruhy na stromech podél cest významně zvyšují bezpečnost pro řidiče, zejména za tmy nebo třeba při zhoršené viditelnosti. Arnika v tomto ohledu bohužel musí často za silničáře zaskakovat. Pomozte i vy podle svých možností. Děkuji Vám,“ doplňuje Klemensová z Arniky.

„Vítáme iniciativu sdružení Arnika a podpoříme ji jako již v minulosti osazením potřebného přechodného dopravního značení, které na práce u silnice projíždějící řidiče upozorní. Prioritou naší organizace, jako správce silnic II. a III. tříd ve Zlínském kraji, je především údržba a opravy vozovek, mostů a jejich příslušenství. Silniční zeleň udržujeme v mezích přidělených finančních možností, tyto zdroje nejsou bohužel neomezené,“ řekl Ing. Radek Berecka, provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Lidé alejím pomáhají pravidelně. V minulých ročnících Plechovky pro alej už přispělo více než 1 000 drobných dárců. Arnika za darované prostředky od roku 2009 natřela téměř tisícovku stromů v 7 alejích v Moravskoslezském, Zlínském, Středočeském kraji a v kraji Vysočina. V roce 2014 například alej z Uherského Ostrohu do Moravského Písku (2).

Na základě zkušeností z předchozích natírání použije Arnika opět vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl.

Natírání aleje v Kvasicích bude probíhat 16. června. Do práce se zapojí především dobrovolníci a místní lidé. Arnika bude také průběžně informovat, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové stránce http://arnika.org/plechovka-pro-alej.

Příspěvky na Plechovku mohou pokrýt náklady na natření:
jednoho stromu - 190 Kč
dvou stromů - 370 Kč
čtyř stromů - 650 Kč
osmi stromů - 1200 Kč
patnácti stromů - 2200 Kč

Jak mohou lidé na Plechovku pro alej přispět:
Bezpečně a on-line platební kartou přímo z webu http://arnika.org/plechovka-pro-alej
Převodem na účet 260 008 2184 / 2010, variabilní symbol 8907
Nebo darujte v hotovosti na některé z poboček Arniky


K dalším způsobům, jak je možné ochránit stromy okolo cest a zároveň účastníky silničního provozu, patří hlavně pravidelná údržba stromů, dále například instalace svodidel v aleji, snížení maximální rychlosti nebo zavedení nové výstražné značky (3) upozorňující na průjezd alejí. Téma stromů podél silnic Arnika podrobně zpracovala v koncepci alejí, která je volně ke stažení (4).


Poznámky:

1) Aleje Zlínska: http://aleje.org/o-alejich/ceske-a-moravske-aleje/aleje-zlinska
2) Páté natírání bezpečnostních pruhů - Uherský Ostroh: http://arnika.org/pate-natirani-bezpecnostnich-pruhu-na-aleje-uhersky-ostroh
3) Nová dopravní značka v aleji Radkov – Dubová: http://arnika.org/alej-v-radkove-ma-novou-dopravni-znacku
4) Koncepce alejí: http://arnika.org/aleje-moravskoslezskeho-kraje-publikace

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu