Lidé mohou přispět na reflexní značení aleje na Táborsku, aby napomohli k její ochraně

17.5.2018 - ČENKOV (MALŠICE) | Tiskové zprávy
Arnika pořádá natírání alejí každý rok
Foto: archiv Arniky
Spolek Arnika vyhlašuje tradiční celorepublikovou sbírku Plechovka pro alej na natírání stromů podél silnice na Táborsku a na kampaň Zachraňme stromy. Bílé reflexní pruhy zlepší orientaci řidičů a zvýší bezpečnost provozu. Dárci mohou přispívat do 15. června. Arnika pak s místními dobrovolníky natře stromy 16. a 17. června.

Ochránci přírody natřou 115 javorů podél silnice z Čenkova do Dobřejic v Jihočeském kraji netoxickou vodou ředitelnou bílou barvou Balakryl. 

 

Přispět je možné dvěma způsoby

Bezpečně a online platební kartou z webu www.arnika.org/plechovka-pro-alej
Převodem na účet 260 008 2184 / 2010, variabilní symbol 8907

„Javorová alej chrání silnici a auta před nečasem v otevřené krajině. Máme ověřeno, že bílé pruhy  upoutají pozornost řidičů a přimějí je zpomalit. Bezpečnější jízda tak ochrání řidiče i alej. Díky tomu můžeme využívat přínosů stromů ještě desítky let,”říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Arnika peníze použije na nátěr stromů v Čenkově a na další aktivity na ochranu alejí, kterým se věnuje celoročně. V loňském roce se podařilo díky dárcům z celé České republiky získat pro stromy více než 150 tisíc korun.

„Tato akce je především dokladem snahy o pochopení problematiky naší práce a úskalí, která jsou s ní spojena, a také zájmu o zajištění bezpečnosti pro účastníky silničního provozu. Správa a údržba silnic Jihočeského kraje samozřejmě také tyto bezpečnostní prvky na svěřených silnicích v rámci své činnosti aplikuje. Provedení bílých bezpečnostních pruhů na stromech v aleji silnice III/13711 je pro nás vítanou pomocí,” říká  Radka Pavlíková, ředitelka táborské pobočky Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

V Jihočeském kraji poslední roky alejí podél silnic viditelně ubývá a v krajině je to znát. Stovky stromů byly vykáceny podél silnic I. třídy kvůli rekonstrukcím vozovky. V loňském roce u silnic II. a III. třídy zmizelo dokonce 2 tisíce stromů zejména kvůli extrémně větrnému počasí. Jejich adekvátní náhrada bude trvat desítky let. Arnika natřením stromů v Čenkově upozorní na to, že stromy k silnicím patří. Silniční stromořadí potřebují správnou péči a obnovu. Jen tak nám mohou přinášet všechny benefity.


Bližší informace o natírání aleje v Kvasicích v roce 2017 v tiskové zprávě.

Podívejte se, jak probíhalo natírání aleje v Zásmukách v roce 2015.

  • Arnika: Centrum pro podporu občanů
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu