Lidi v Žatci trápí hluk a emise z továrny HP Pelzer

12.12.2016 - ŽATEC | Články
Pohled do areálu HP Pelzer v Žatci.
Lucie Valášková (Český rozhlas)
Podle zprávy dnes zveřejněné na serveru Českého rozhlasu, trápí lidi v okolí továrny HP Pelzer na severu Žatce stále hluk. Lidé si podle našich informací stěžují také na emise škodlivin. Provoz HP Pelzer figuruje i v žebříčcích znečišťovatelů Ústeckého kraje sestavovaných Arnikou podle dat ohlašovaných do IRZ.  

„Všechny lidi z okolí trápí rušení nočního klidu. Je to z více zdrojů - od ventilátorů, výrobních hal, vysokozdvižných vozíků a od manipulace s materiálem. Chceme klid na spaní,“ vysvětluje Anna Buraňová, která bydlí v sousedství firmy.

Obyvatelé se už několik let obracejí na radnici, aby jim situaci pomohla řešit. Město s firmou HP Pelzer podle slov starostky Zdeňky Hamousové zvolené za hnutí Volba pro město jedná o nápravě. Dosavadní měření nočního hluku dokazovala překračování limitů. Starostka má nyní k dispozici výsledky posledního měření z hranice skladovacího areálu od Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, které jsou údajně již v pořádku.

Buraňová spolu s ostatními členy spolku Veřejnost proti nepravostem ale také upozorňuje, že společnost HP Pelzer nemá na všechny budovy v areálu stavební povolení. Problém je podle vedoucího stavebního úřadu v Žatci Tomáše Trávníčka u deseti objektů z patnácti.

„Byla tam provedena desítka kontrolních prohlídek, kdy bylo zjištěno, že objekt byl postaven buď zcela bez povolení, nebo byla bez povolení provedena změna užívání tohoto objektu. Firma byla opakovaně pokutována, pokuty jsou v řádu statisíců,“ říká Trávníček.

Nicméně firma podle něj se stavebním úřadem v Žatci spolupracuje. „Uložené sankce vždy HP Pelzer uhradil a přislíbil, že zpracuje projektovou dokumentaci. Požádal si o dodatečná povolení u všech objektů, tak doufáme, že nám dodá všechny podklady včetně souhlasných stanovisek dotčených orgánů,“ doplňuje Trávníček.

Vedení české pobočky HP Pelzeru se k celé věci odmítlo vyjádřit. Rozhlas také kontaktoval centrálu firmy v německém Wittenu.  Zástupci hlavního vedení v Německu nejprve vyjádření přislíbili, nakonec ale přestali komunikovat.

Celá zpráva na stránkách irozhlas.cz.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu