Více peněz na ochranu životního prostředí? Evropské organizace apelují na EU

2.5.2018 - BRUSEL / PRAHA | Tiskové zprávy
FOTO: www.ec.europa.eu
Jedno procento z rozpočtu Evropské unie pro program LIFE, takovou podporu žádají evropské nevládní organizace. Důvodem je podfinancování ochrany životního prostředí v rámci EU ve srovnání s dřívějšími proklamacemi. Pod mezinárodní výzvu, která se upírá k roku 2020, se přidala také Arnika.

Návrh evropských nevládních a neziskových organizací je reakcí na deklarované posílení boje proti ekologickým výzvám v rámci EU. Podle autorů mezinárodní výzvy se však tato slibná prohlášení zatím patřičně nepromítla do financování z evropského fondu LIFE. Ten je zásadním unijním prvkem pro podporu udržitelného ekonomického rozvoje, biologické rozmanitosti a ochrany přírody. Bez navýšení zdrojů však nebude tento program schopen patřičně efektivně podporovat například boj proti klimatickým změnám.

“Jsem přesvědčeni, že současná podoba rozpočtu EU nedostatečně reaguje na Evropské a celosvětové výzvy v oblasti životního prostředí a je v rozporu se závazky EU a mezinárodní politikou v oblasti ochrany životního prostředí, zastavení přírodních ztrát a bojem proti změnám klimatu a adaptaci vůči nim," odůvodňují svůj apel zástupci nevládních organizací.

Investujme, kde je potřebaLIFEprogramme
Evropská komise se bude návrhem unijního rozpočtu zabývat počátkem května. Následně proběhnou vyjednávání mezi komisí a členskými státy, v rámci kterých bude projednán i návrh případných úprav programu LIFE. Zveřejnění závěrů rokování se očekává koncem měsíce května.

“Komise nedávno prohlásila, že klimatické změny jsou jedním ze zásadních výzev, kterým musí Evropa čelit. Právě podfinancování je ale jedním z důvodů, proč se zatím nedaří prosadit účinné změny,” vysvětluje předseda Arniky Martin Skalský důvod. proč pod výzvu přidala podpis i česká nevládní organizace. “Právě v této době se rozhoduje o tom, jestli budeme v budoucnu schopni zbrzdit prohlubování ekologického dluhu,” dodává Skalský

Kromě Arniky z českých organizací výzvu podepsaly například Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, Český svaz ochránců přírody nebo ČSOP Vlašim.

Připojte svůj podpis také vy...

Podle informací na stránkách, které spravuje české Ministerstvo životního prostředí, činí finanční prostředky programu LIFE na období 2014-2020 zhruba 3,46 miliard EUR. Podle dat z roku 2017 má přitom činnost fondu silně pozitivní vliv i na společenský a ekonomický rozvoj států.

Program LIFE byl spuštěn v roce 1992. Jde o finanční nástroj EU pro životní prostředí a klima slouží k podpoře a rozvoji environmentální legislativy. Ze svého rozpočtu podporuje konkrétní iniciativy v jednotlivých zemích nebo celé EU. Díky tomu je nyní Arnika součástí celoevropského projektu, který bojuje proti toxickým látkám ve spotřebním zboží. Ty se dnes bohužel objevují například v hračkách, kosmetice nebo dětských cyklopřilbách.

Čtěte více:
EU musí věnovat nejméně 1% svého rozpočtu programu LIFE, aby lépe chránil naši povahu a klima (Bird Life)
Rozpočet EU nemá ambice řešit klimatické problémy a udržitelnost, říká EEB

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu