Lidé v Arnice

Martina Valášková

Martina3 FotorKoordinátorka projektů v kampani Praha - město pro život a asistentka kampaně Zachraňme stromy

V Arnice působí od srpna 2018. V rámci Centra pro podporu občanů je součástí dvou týmů. Jeden se zabývá městským plánováním a možnostmi, jak dosáhnout, aby Praha byla příjemná pro život. V tomto týmu koordinuje vzdělávací aktivity pro seniory a věnuje se problematice rozšiřování letišť. Druhý tým se zabývá ochranou alejí a stromořadí. Zde zpracovává statistiky kácení, pomáhá s organizací Tour de Aleje a zajišťuje administrativní činnosti v projektech, hladký chod konferencí a dalších aktivit.

Již od mala je ve mně zakořeněn pozitivní vztah k zvířatům, přírodě, lidem (prostě k okolí) a tendence přemýšlet globálně. Miluji planetu Zemi a moje láska k ní je vášnivá.
Když mi bylo patnáct, občas si ze mě kamarádi dělali srandu, že jsem greenpisačka. Pro ně to byla téměř nadávka, já jsem jejich škádlení vnímala spíš jako pochvalu. Občas jsem své okolí otravovala moralizováním. Bavili mne přírodopisné filmy a dokumenty, které měli za cíl probudit v lidech zájem o životní prostředí a jeho ochranu.
K hlubším úvahám o ekologii mne ale přivedlo až prostředí aktivních lidí kolem různých aktivistických a ekologických kolektivů. Začala jsem si víc uvědomovat systémové souvislosti a příčiny, které vedou k drancování a bezohlednému zneužívání (nejen) přírodních zdrojů. Také v rámci svého studia teologie jsem se zajímala o etiku a vztah křesťanství k ochraně životního prostředí.
Arniky jsem si víc všimla díky aktivitám Centra pro podporu občanů, konkrétně díky jeho snahám chránit veřejný zájem a životní prostředí v kontextu vznikajícího Metropolitního plánu pro Prahu. Rétorika a aktivita týmu územního rozvoje Prahy mne zaujala natolik, že jsem se v Arnice rozhodla pracovat.
Baví mne být v kolektivu lidí, kteří se aktivně snaží chránit životní prostředí v širokém slova smyslu, ať jsou to řeky, stromy, města anebo ochrana před znečišťováním. Vím, že děláme smysluplnou práci, za kterou si stojíme a to mne nabíjí energií.

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí