Zdravá domácnost a mateřské centrum pro zdravé děti

Pilotními projekty v mateřských centrech ČR poskytuje Arnika maminkám a tatínkům konkrétní návody, jak se vyhnout toxickým látkám a uplatnit principy udržitelné spotřeby v jejich každodenním životě. Pro rodiče jsme připravili příklady udržitelné spotřeby v oblasti předmětů pro děti a jejich péči i konkrétní značky ekologických výrobků bez toxických látek.

Pilotní projekty

Cílem pilotních příkladů ekologizace mateřských center je přispět k jejich šetrnému provozu a přiblížit téma udržitelné spotřeby a výroby širší veřejnosti. V rámci projektu „Zdravá planeta pro zdravé děti“ Arnika provedla ekologický audit ve dvou mateřských centrech. Jedná se o Mateřské centrum Cirkus v Praze 9 v Čakovicích a  Rodinné centrum Klubíčko v Kroměříži. Projekt navazuje na první kolo ekologických auditů provedených v roce 2010 ve 3 centrech - Mateřské cenrum Máj v Českých Budějovických, Klub K2 v Praze a rodinné centrum Andílek sídlícím také v Praze. 

Během auditů Arnika zkoumala hračky a vybavení center zhlediska obsahu toxických látek, hospodaření center s vodou, třídění odpadu, používání čisticích prostředků, spotřebu papíru v kanceláři atd. Součástí vyhodnocení auditů jsou i návrhy ke zlepšení. 

Programy udržitelné spotřeby (audit - navržená a realizovaná opratření) v roce 2015:

Mateřské centrum Cirkus v Čakovicích v Praze 9 - soubor pdf audit_CIRKUS_cakovice.pdf 543 KB

Rodinné centrum Klubíčko v Kroměříži - soubor pdf audit_kromeriz_Klubicko.pdf 694 KB

Programy udržitelné spotřeby (audit, program, realizovaná opatření) v roce 2010:

Rodinné centrum Andílek - soubor pdf Andilek_program_final.pdf 245 KB

Klub K2 - soubor pdf K2_program_final.pdf 214 KB

Mateřské centrum Máj - soubor pdf Maj_program_final.pdf 870 KB

Výstavy

Výstava Zdravý domov pro zdravé děti

codovodyTato výstava nabízí 4 panely: Co do vody vylijeme, to si taky vypijemeS čím si zahrávámeVoda nad zlatoČistota půl zdraví.  Výstava je vhodná pro školy, knihovny, do veřejných prostor. Datum vzniku výstavy: 2015. Více zde.

 

 

Výstava Prevence odpadu srozumitelně

2Šest panelů s tématickými názvy - Hierarchie nakládní s odpady, Předcházení vzniku odpadů, Co s bioodpady?, Šetrné papírování, Méně obalů, Nový život pro staré věci. Datum vzniku výstavy: 2015. Více zde.

 

Ke stažení

Přednášky pro mateřská centra

Součástí projektu Zdravá planeta pro zdravé děti byla série přednášek, které se postupně uskutečnily v několika mateřských centrech v různých regionech ČR, například v Českých Budějovicích, v Praze či Ostravě.

Při organizaci přednášek spolupracujeme se Sítí mateřských center, které nám pomáhá najít centra vstřícná spolupráci.

Přednášky ke stažení:
1. Jak se orientovat při výběru hraček a výrobků pro děti

Děti často dávají hračky i další předměty do úst. Touto cestou se mohou do jejich těl dostat škodlivé látky. V přednášce Vám poradíme, jakým materiálům byste se měli při výběru hraček a výrobků pro děti vyhnout, jak lze problematické materiály rozeznat, jaké jsou k nim alternativy. Provedeme Vás certifikáty, které jsou známkou bezpečnosti hraček i dalších výrobků. Představíme Vám nejen zdravotně, ale i ekologicky šetrné hračky z přírodních materiálů.

pdf Prezentace Hračky 564 KB

2. Potraviny a zdravé stravování dětí

Proč bychom měli upřednostňovat místní potraviny? V čem tkví ekonomický úspěch hypermarketů? Jak na tom jsou produkty ekologického ve srovnání s produkty konvenčního zemědělství? S jakými principy pracuje biozemědělství a jak napomáhá krajině? Provedeme Vás certifikáty označujícími potraviny ekologického zemědělství. Kuchařka zdravé výživy Vám představí náměty na kulinářské speciality z biopotravin, recepty pro bezlepkovou dietu nebo atopické děti.

pdf Prezentace potraviny  2,15 MB

3. Náš chemický domov

Během této přednášky Vás provedeme jednotlivými místnostmi našich domovů a představíme Vám zdraví škodlivé látky, které zde můžete potkat. Dostanete praktický návod, čím se řídit při výběru nábytku, nátěrových barev, nádobí nebo ložního prádla, abyste neuškodili zdraví Vašich dětí ani životnímu prostředí.

pdf Prezentace Náš chemický dům 1,45 MB

4. Zelené nakupování aneb průvodce etického spotřebitele

Během této přednášky se zorientujete v certifikátech a značkách kvality. Řeč bude o recyklovaném papíru, těžbě dřeva splňují etické i ekologické nároky, o účinných čisticích prostředcích, které zásadně nepoškozují životní prostředí a jsou vhodné do domácností s dětmi nebo o tom, jak vybírat kosmetiku netestovanou na zvířatech.

pdf Prezentace Zelené nakupování - ekoznačení 2,15 MB

5. Předcházej a recykluj

Jak třídit odpad aneb papír, plasty, sklo, tím to nekončí. Vybrat si vodu v PET lahvi nebo z kohoutku? Výrobky na jedno použití, obaly z kombinovaných materiálů nebo vratné sklo? Seznámíme Vás s řadou námětů, jak předcházet vzniku odpadu a podělíme se o nápady, jak se dají zdánlivě nepotřebné suroviny znovu využít.

pdf Prezentace Odpady 1,28 MB

6. Úspora energie v domácnosti i mateřském centru

V přednášce získáte praktické náměty, jak zamezit plýtvání s energií v bytě či domu. Na přání můžeme zařadit témata ekologické bydlení a ekologické materiály při zařizování bytu.

pdf Prezentace Úspory energie 144 KB

 Další přednášky (ze semináře) ke stažení:

7. Chemické látky v domácnosti

V přednášce jsou souhrnné informace o chemických látkách, které se vyskytují v naší domácnosti.

pdf Prezentace Chemické látky v domácnosti 1,23 MB

8. Jak ekologicky čistit.

Přednáška Mgr. Pavla Hrubého z agentury životního prostředí CENIA o ekologických čistících a úklidových prostředcích.

pdf Prezentace Jak ekologicky čistit  366 KB

9. Prezentace pilotních projektů ekologizace MC

Přednáška shrnuje zkušenosti z pilotních projektů ekologizace MC v Českých Budějovicích a Praze.

pdf Prezentace z pilotních projektů ekologizace MC 1,45 MB

Video

Příběh věcí / Story of Stuff (with Annie Leonard) - USA, 2007, s českým dabingem
Dvacetiminutový pohled na odvrácenou stranu naší produkce a spotřeby.
Film si můžete stáhnout ve formátu MP4 (168 MB) nebo ve formátu AVI (133 MB).

Ze stejné dílny a s Annie Leonard je příběh balené vody. Film je v angličtině, opatřen českými titulky.

Vzkaz: Vzkaz Hany Librové

Krátký TV dokument pokoušející se zachytit „vzkazy významných osobností světu“… „Kritiky konzumní společnosti je dost a je potřeba se zabývat také nadějnějšími proudy, které existují… “

Recyklační architektura

Krátký film České televize o vystavbě domků z nápojových kartonů.

Pořad "Nedej se" z 10. února 2010 o výstavbě spaloven odpadů

Potřebujeme spalovny nebo se bez nich obejdeme. Záleží na každém z nás. O některých argumentech pro a proti se dozvíte z tohoto filmu.

Pořad "Pod pokličkou" z 9. února 2011 věnovaný domácícm čístícím a úklidovým prostředkům.

Vyrobte si doma svoje mýdlo. K čemu všemu lze použít ocet, sůl, sodu atd.

Odkazy

http://mzp.cz/cz/udrzitelna_spotreba_vyroba
Dokumenty k tématu udržitelné spotřeby a výroby na stránkách českého ministerstva životního prostředí (základní dokumenty, publikace, výukové programy).

http://www.hraozemi.cz
Hra o Zemi, názorná pomůcka pro výpočet ekologické stopy. Jejím prostřednictvím si můžete přibližně zjistit (jako jednotlivec, rodina, firma atd.), kolik spotřebováváte „ekologických služeb Země“, jako je třeba produkce potravy, zajištění energie nebo vstřebávání odpadů.

http://www.veronica.cz
Stránky Ekologického institutu Veronica. Mnoho nápadů a rad - Desatero domácí ekologie - Ekologické centrum Hostětín a mnoho dalšího. Doporučujeme.

http://www.zeleneuradovani.cz
Stránky zaměřené na šetrné chování úřadů, škol, menších podniků. Stránky obsahují mnoho užitečných informací pro veřejnost. Stránky spravuje Síť ekologických poraden STEP. 

http://www.dobrapraxe.cz

Databáze DobráPraxe. Zde jsou umístěny příklady úspěšných řešení z různých míst v České republice například z oblasti úspor energií, dopravy či ekologizace úřadu. Jedná se o projekty měst a obcí.

Často kladené dotazy

Odpovědi na vaše časté dotazy najdete na stránce Budoucnost bez jedů v sekci Zeptejte se.