Aleje a stromořadí
2.6.2011 - ČRo Leonardo, Třetí dimenze
Na součást krajiny, s níž současná doprava nevychází nejlépe, upozorňují Ing. Jiří Landa, odborník na dopravní inženýrství a územní rozvoj, Martin Skalský ze sdružení Arnika a starostka městyse Kácov Soňa Křenová.
Ekologické organizace a další "nepohodlná" občanská sdružení, ale i radnice by se napříště nemohly účastnit stavebních řízení, v nichž se povolují nové dálnice, přehrady nebo supermarkety. ... Kromě zavedených občanských sdružení - Arnika či Zelený kruh - se proti novele postavili i zástupci akademické obce. Přečíst celý článek
..."Záměr ministerstva dopravy je vlastně fintou, jak vrátit věci zpět," myslí si o návrhu mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. Nad kácením podle ní nebude dostatečná kontrola a stromy budou dále ubývat, protože v režimu oznámení nemají správci silnic povinnost náhradní výsadby. Sdružení se také obává, že se přímo při projednávání návrhu novely v parlamentu objeví pozměňovací návrhy, které výsledné znění zákona ještě zhorší. Ani výjimka pro aleje podle Arniky nedává záruku, že norma nebude zneužita. "Vzhledem k neexistující evidenci alejí a nepřesné definici stromořadí může výjimka vést k faktické likvidaci celých stromořadí nebo jejích částí," uvedl v tiskové zprávě právník Arniky Lukáš Matějka.... Přečíst celý článek
Arnika odmítá jez v Děčíně
31.5.2011 - Česká televize, Události v regionech (Jan Stuchlík)
Proti chystané stavbě jezu na Labi u Děčína protestovali dnes znovu aktivisté ze sdružení Arnika, kteří tvrdí, že takové přehrazení řeky zničí poslední přírodní část Labe. Rejdaři však trvají na tom, že bez slibovaného jezu brzy zbankrotují, a Česká republika tak přijde o ekologickou lodní dopravu. O způsobu, jak řeku přehradit, aby po ní lodě mohly do Hamburku vozit zboží po většinu dní v roce, se debatuje už šestnáct let. Celá zpráva včetně videoreportáže
30 nebezpečných chemikálií bude vyškrtnutých ze seznamu látek, které firmy musejí sledovat a dokumentovat ve svých odpadech. Podle Ministerstva životního prostředí prostě stačí, že jejich používání je v Česku zakázané. Přehrát reportáž
Děčín – Naděje zastánců labského plavebního stupně u Děčína na možnost brzkého zahájení výstavby tohoto vodního díla se zmenšily. Ředitelství vodních cest totiž musí podle rozhodnutí ministerstva životního prostředí přepracovat dokumentaci ke schvalovacímu procesu EIA, tedy dopadu vlivu výstavby jezu na životní prostředí.
Zhruba čtyřicet členů různých občanských sdružení z Čech i Německa dnes vypluli z Děčína na dvoudenní cestu do Drážďan. Akce má upozornit na jejich nesouhlas se stavbou vodního díla na Labi. "Řeka nás spojuje, jez rozděluje.“ To je heslo několika desítek poutníků, kteří se vydali po řece na zhruba 70 kilometrovou cestu. Někteří jedou na lodích, asi deset pak chce celou cestu uplavat.
Za Prahou na samé hranici chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko má vyrůst nová speciální spalovna. Obec Velká Dobrá je totiž místem, které si vybral investor pro stavbu ojedinělé linky na likvidaci odpadu takzvanou vakuovou pyrolýzou. Proti tomu už delší dobu protestují obyvatelé obce a dnes to chtějí dát znovu najevo.
Dýcháme méně znečištění. Celkové množství škodlivin, které vypouští továrny do ovzduší, se v posledních letech snížilo. Horší zprávou je, že přibylo látek, které pravděpodobně způsobují rakovinu.
Územní plánování v Praze a vznik satelitních městeček se stane hlavním tématem výzkumu, kterého se v Česku účastní více než 50 studentů z dvaceti zemí světa. Projekt potrvá celkem devět týdnů. Na konci průzkumu studenti vydají publikaci.Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Za novou Prahu
2.1.2011 - Časopis Architekt 1/2011
Jakub Esterka z Arniky komentuje výzvu Za novou Prahu
Praha - Většina lidí si přeje, aby na území mezi Masarykovým nádražím a Florencí v Praze byly ochráněny historické budovy, zůstala zachována železniční doprava a vznikl městský park. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu neziskové společnosti Arnika a Ústavu pro ekopolitiku, v němž odpovídalo téměř 600 lidí. Výsledky šetření má ČTK k dispozici. Přestavbu nádraží a případnou zástavbu by umožnila plánovaná změna územního plánu. Záměr ale vyvolává nesouhlas.
PRAHA - Přiznat se k vypouštění škodlivých látek do ovzduší je pro tuzemské firmy velmi citlivé téma. LN oslovily největší znečišťovatele ve všech krajích s žádostí o údaje, jak moc jejich provoz zatížil v roce 2010 životní prostředí.
Plán proměnit areál bývalých kasáren na Hranečníku ve Slezské Ostravě v novou výcvikovou základnu pro hasiče a policisty budí protichůdné reakce. Důvodem je trenažér požárů, který zde má vzniknout. Zatímco některé úřady vše schválily, místní lidé, inspekce životního prostředí a ekologové záměr kritizují.
Spalovna odpadů: zlepší, nebo zhorší ovzduší?
6.5.2011 - Opavský a hlučínský deník (Martin Pleva)
Odpůrci spalovny odpadů v Karviné varují, že její vznik změní charakter emisí škodlivých látek na nebezpečnější. Zastánci spalovny ale tvrdí, že je to lež a jsou nadále přesvědčeni o jejím přínosu.
Stavba spalovny odpadů v Karviné nepřinese úlevu od škodlivin, jež do ovzduší v kraji vypouští průmysl - naopak. Nebezpečných látek ve vzduchu kvůli ní přibude. To je jedna z výhrad, které sdružení Arnika podalo v rámci probíhajícího územního řízení k nové krajské spalovně.
Milan Havel z Arniky mluví o ekologii všedního dne a zásadách udržitelné spotřeby pro každého Přehrát (začátek na 27:00)
Petice proti spalovně v Karviné
5.5.2011 - Česká televize, Události v regionech
O petici a negativních dopadech plánované spalovny odpadů v Karviné s Jindřichem Petrlíkem z Arniky v hlavní zpravodajské relaci České televize.
Správa komunikací chce ochránit kolemjdoucí před padajícími větvemi. Stromy by nejraději pokácela. Ochránci přírody jsou proti, bojí se zrušení parku. Opozice zase tvrdí, že o stromy se nepečovalo.
Když jaro, tak tedy obměna šatníku. Ideální načasování. Vždyť obchodníci také pohotově nabízejí výjimečné slevy! Jenže – co když právě takovými nákupy ubližujeme planetě?
Česku hrozí, že nedodrží podmínku EU snížit podíl skládkovaného odpadu. Poplatky za skládky mají přitom růst
Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody, komentuje v Událostech nedostatky českého seznamu chráněných lokalit a živočichů.
Velké plány pro Prahu
13.4.2011 - A2 (Martina Faltýnová)
Jak do debat o budoucí podobě metropole (ne)zapojit veřejnost
Praha se rozroste o nové satelity, ukrojí i z přírodního parku
14.4.2011 - Deník Referendum (Dušan Radovanovič)
Výbor pro územní rozvoj pražského zastupitelstva opět vyhověl developerským firmám a doporučil umožnit výstavbu nových satelitních obcí okolo města. Podle Arniky tak zanikne další orná půda. Vzrostla ale šance, že na letiště povede místo metra vlak.
Aleje podle sdělení Správy a údržby silnic nemizí. Jen se stromy většího vzrůstu sází dál od sebe, aby měly dostatek prostoru.
Strana 1 z 11
Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu