en ru

.

Umožňujeme Vám spolurozhodovat o budoucí podobě Prahy. Pomozte nám v tom pokračovat.
Darujte prosím podle svých možností podobně jako loni. Děkuji Vám.

Mgr. Vendula Zahumenská, PhD., vedoucí kampaně Praha - město pro život

Darujte online platební kartou:

 

Darujte převodem na účet:

 • číslo účtu: 2400 375 935 / 2010
 • variabilní symbol: 3322
 • do zprávy pro příjemce uveďte Váš email nebo telefon

Počet dárců: 142

122 400 Kč  

Kde bude můj dar pomáhat?

Popis připravovaných aktivit najdete o pár řádků níž.

Mohu dostat potvrzení o daru pro daňové úlevy?

Samozřejmě, potvrzení Vám rádi připravíme. Stačí poslat krátkou zprávu s žádostí o potvrzení na vit.vebr@arnika.org. Potvrzení Vám pošleme v lednu 2019 (nebo dřív, budete-li si to přát).

Letos se s Vámi zaměříme na tyto tři oblasti:

Smlouvy s developery

Obce a města mohou vyjednávat s developery o podmínkách, za kterých bude možné stavět nové byty, kanceláře nebo průmyslové zóny. Stejně jako v západní Evropě by i v ČR mělo být v budoucnu samozřejmostí, že se developeři podílejí na výstavbě školek, nemocnic, parků, kanalizace a další veřejné infrastruktury. Podmínky spolupráce stanovuje smlouva uzavřená mezi městem a developerem za účasti veřejnosti a pod veřejnou kontrolou. Arnika tuto formu spolupráce při rozvoji města silně podporuje. Obcím může ušetřit nemalé peníze.

V minulosti však pražské městské části uzavřely i řadu velmi nevýhodných smluv. Jednou z příčin mohla být i nezkušenost zastupitelů s tímto nástrojem.
Pro zastupitele proto uspořádáme praktický seminář, vysvětlíme jim, jak při uzavírání smluv postupovat a upozorníme na časté chyby při uzavírání smluv. Seminář bude postaven na analýze této problematiky, kterou jsme i díky Vašemu daru zpracovali loni.

Podpora aktivních občanů

Pro velký zájem zopakujeme seminář o problematické novele stavebního zákona. Podle nové legislativy taky aktualizujeme manuály pro účast veřejnosti při rozhodování o životním prostředí. Poslouží všem, kdo by na seminář nemohli přijít.

Naším dlouhodobým cílem je navrátit právo občanů na rozhodování o stavbách v jejich okolí zpátky do stavebního zákona. Omezení práv, ke kterému došlo v roce 2017 schválením novely stavebního zákona, považujeme za nepřípustné.

Dále připravujeme seminář na téma rozkrývání korupce ve stavebnictví.

Připomínky k Metropolitnímu plánu

Letos v létě mohli Pražané podat připomínky k novému pražskému územnímu plánu označovanému jako Metropolitní plán. Budoucnost Prahy se tak nakrátko ocitla v rukou statisíců lidí.

Po prvním kole připomínkování Metropolitního plánu nastává další etapa a tou je zapracování připomínek do plánu. Nepředpokládáme, že to jeho autoři stihnou dřív než během příštího roku. Připomínek totiž dorazilo okolo 50 tisíc! Dění pro Vás budeme i nadále bedlivě sledovat. Výslednou podobu Metropolitního plánu by totiž mohly ovlivnit nejen připomínky lidí, institucí a městských částí, ale i nové složení zastupitelstva po proběhlých říjnových volbách.

Praha nový územní plán nesporně potřebuje. Musí to ale být územní plán, který bude moderní, bude skutečně klást důraz na udržitelný rozvoj a bude splňovat požadavky stavebního zákona. Musí stanovovat jasná a konkrétní pravidla, podle kterých se bude Praha rozvíjet.

A další...

 • Budeme se zabývat negativními dopady klimatické změny na Prahu. Ta se projevuje například letními vlnami veder. Budeme prosazovat zavádění opatření, která vysoké teploty zmírní a usnadní jejich přečkání.
 • Budeme víc pracovat se seniory, jejichž potřeby jsou dnes při plánování územního rozvoje často přehlíženy. Budeme se snažit využít jejich aktivitu pro formulování požadavků na jejich zapojení.
 • I nadále budeme lidem poskytovat podporu při řešení místních kauz.

Podpořte prosím naše aktivity ještě dnes. Jsme tu proto, aby Praha zůstala dobrým místem pro život. Díky!

 

.

Umožňujeme Vám spolurozhodovat o budoucí podobě Prahy. Pomozte nám v tom pokračovat.
Darujte prosím podle svých možností a přidejte se k těm, kdo k pokračování kampaně "Praha - město pro život" již přispěli. Děkuji Vám.

Mgr. Vendula Zahumenská, vedoucí kampaně Praha - město pro život

Darujte online platební kartou:

 

Darujte převodem na účet:

 • číslo účtu: 2400 375 935 / 2010
 • variabilní symbol: 31701
 • do zprávy pro příjemce uveďte Váš email nebo telefon

Abychom mohli v naší nelehké práci nadále pokračovat a účinně bránit zájmy obyvatel před zájmy velkých developerských projektů, bylo naším cílem do konce července sehnat částku 200.000 Kč.

Díky štědrým dárcům se podařilo tohoto cíle nejen dosáhnout, ale dokonce jej i hodně překonat! Dopad naší práce na podobu Prahy tak bude ještě větší. Je to pro nás velké povzbuzení. Mockrát všem dárcům děkujeme.

Podpořit naše aktivity příspěvekem můžete i nadále. Sbírková akce pokračuje i v srpnu. Darujte například 1000 korun podobně jako další dárci. Děkujeme Vám!

Od 20. března jste nám darovali už 301 600 Kč. Děkujeme! Počet dárců: 244, poslední aktualizace: 25.8.

301 600 Kč
 

U nás vždy víte, na co přispíváte!

Váš příspěvek pomůže:

 • chránit stávající zeleň v Praze a podávat připomínky k zásadním změnám platného územního plánu,
 • zapojit obyvatele vybraných městských částí do plánování jejich budoucnosti. Navrhovaná výstavba musí zohledňovat současný charakter území a potřeby lidí.
 • prosazovat rozšiřování zelených ploch a dalších prvků, které v budoucnu zmírní dopad očekávaných klimatických změn na život v Praze a
 • zapojit Pražany do příprav Metropolitního plánu a ovlivnit tak budoucnost Prahy na desítky dalších let

 Jak Praze a jejím obyvatelům pomůžete

Budeme vyvíjet systematický tlak na odpovědné úředníky a instituce. Chceme zajistit, aby upřednostňovali hlavně zájmy Vás, občanů, a ne zájmy investorů na co největší ekonomické zhodnocení pražských ulic a čtvrtí, při kterém jde blaho lidí stranou.

Příklady dosavadních úspěchů Pražanů a Arniky

trojmezi2
Záchrana řady zelených ploch před zástavbou (Trojmezí, Thákurova ulice, Vidoule a další...)
Zamítnutí škodlivého návrhu územního plánu primátora Béma
zmeny-prahy1
Vznik přehledného seznamu probíhajících změn územního plánu

 

Podpořte prosím naše aktivity ještě dnes. Jsme tu proto, aby Praha zůstala dobrým místem pro život. Díky!

Zachranme Evropske reky
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
toxické látky
udrzitelna spotreba
verejnost
odpady
vzduch2
praha2
voda2
biodiv2
stromy