Ministerstvo dopravy chce nový zbytečný posudek na kompenzace stavby jezu u Děčína

13.1.2020 - ÚSTÍ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Ministerstvo dopravy chce vyvolat nový proces vyhodnocení vlivu na životní prostředí EIA na Plavební stupeň Děčín a zadat novou studii ke stanovení kompenzačních opatření za zničení vzácné přírody kolem Labe výstavbou jezu. Tímto krokem hodlá zpochybnit a obejít loňské rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které možnost kompenzací na základě odborné studie vyloučilo. Zcela absurdním postupem dává jednoznačně najevo, že Ministerstvo životního prostředí není dostatečně schopné posoudit ochranu přírody a hodlá rozhodnout místo něj. 

Ministerstvo životního prostředí po čtrnácti letech zastavilo hodnocení vlivu plánovaného jezu u Děčína na životní prostředí, během nichž český stát na přípravách pochybného projektu utopil 625 milionů korun. Ministr dopravy Vladimír Kremlík přesto hodlá prosadit jez na Labi za každou cenu. Chce totiž nový posudek, zda by bylo možné kompenzovat zničenou přírodu na jiném místě. Nový posudek by pak Ministerstvo dopravy rádo použilo v procesu EIA na plavební stupeň Děčín, který chce znovu vyvolat. Ministerstvo dopravy s Ředitelstvím vodních cest se snaží obejít stanovisko Správy Národního parku České Švýcarsko[i], které se však týkalo kompenzací pro účely Koncepce vodní dopravy a bylo tedy vydáno v rámci jiného procesu – SEA.

Návrh usnesení vlády z 17. listopadu 2019, ze kterého vyplývají snahy Ministerstva dopravy stanovit kompenzační opatření

„Arnika dlouhá léta upozorňuje, že Labskou přírodu nahradit nelze. Loni to potvrdila Správa Národního parku České Švýcarsko, která jakékoliv kompenzace rezolutně odmítla, a další jednání a hledání cest, jak postavit jez u Děčína tudíž postrádají jakýkoliv smysl. Ministerstvo dopravy se zřejmě domnívá, že zaměstnává větší odborníky na ochranu přírody, proto se snaží přijít s vlastním posudkem. Není k tomu však jediný důvod. Daňové poplatníky to bude stát akorát další peníze,“ upozorňuje Nikol Krejčová, odbornice na ochranu přírody Arniky. 

„Vláda a Ministerstvo dopravy se tak jako špatní kouzelníci pokoušejí o laciný trik: novou studií a novým procesem EIA, jehož předmětem by byl již jen konkrétní záměr Plavební stupeň Děčín, se pokusí obejít skončený proces SEA a stanoviska Správy Národního parku České Švýcarsko a Ministerstva životního prostředí, jejichž předmětem byla celá Koncepce vodní dopravy v ČR, včetně záměru Plavební stupeň Děčín,“ namítá Petr Svoboda z Právnické fakulty UK.

Příroda kolem dolního Labe je chráněna evropskou legislativou v rámci celoevropské sítě Natura 2000. Děčínský jez by zlepšení splavnosti dolního Labe stejně nezajistil. Ve svém prohlášení to přiznal jak ministr životního prostředí Richard Brabec, tak i náměstek děčínského primátora územní a investiční rozvoj Vladislav Raška a dodal, že ke splavnění dolního Labe by bylo potřeba postavit ještě jedno vodní dílo. Labe má posledních pět let kvůli suchu extrémně nízkou hladinu a paralyzuje lodní dopravu po většinu roku. Náklad se bude i nadále vozit po železnici.


[i]  Správa Národního parku České Švýcarsko vypracovala odborné stanovisko ke Koncepci vodní dopravy na žádost vlády a zabývá se vlivy jezu na přírodu na celém toku dolního Labe. Opírá se o odborné studie České zemědělské univerzity, Masarykovy univerzity v Brně, Agentury ochrany přírody a krajiny a Ostravské univerzity, České botanické společnosti a České entomologické společnosti.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu