Místo klidové zóny obklopí dejvické nádraží kanceláře. Magistrát rozhoduje o naddimenzované výstavbě bez vědomí místních

12.5.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: ŠJů, Wikimedia Commons
Volné parcely mezi ulicí Milady Horákové a nádražím Praha-Dejvice zmizí kvůli patnácti převážně kancelářským budovám, v menší míře se počítá i s byty a obchody. Nové čtvrti v blízkosti Pražského hradu mají dominovat dva dvanáctipatrové věžáky výrazně převyšující okolní budovy. S naprosto přemrštěnou zástavbou počítá aktuální studie Institutu plánování a rozvoje, se kterou však nikdo místní obyvatele ze sousedství neseznámil a nemohli k ní vyjádřit svůj postoj v připomínkovém řízení. Studie je přitom hlavním podkladem pro změnu územního plánu, o které dnes jednají zastupitelé pražského magistrátu.

„Studie počítá s maximálním vytěžením a neúměrným zatížením celého okolí, jak jsme zvyklí u dravých soukromých developerů. Nejvíce nás však zarazilo, že Institut plánování a rozvoje jako zadavatel studie své plány nekonzultoval s místními obyvateli, na které bude mít výstavba největší dopad. Přesto, že jde o veřejnou instituci, ignoruje zájmy lidí a dává přednost podpoře komerčních developerských aktivit,“ říká Lenka Kužvartová z Arniky. 

Studie Hradčanská – alternativy struktury je k dispozici na webu městského úřadu Prahy 6

Až dvanáctipatrové domy mezi Hradčany a Dejvicemi nabídnou 130 tisíc m2 kancelářských ploch, 40 tisíc m2 bytů a 37 tisíc m2 obchodů, které vyrostou nad zahloubenou rychlodráhou na letiště. Nová čtvrť denně přivede do oblasti 8 tisíc zaměstnanců a poskytne bydlení pro 1300 lidí. Návrhy jsou ale v rozporu s Metropolitním plánem, který vzhledem k okolní zástavbě předepisuje pouze šestipatrové obytné domy. 

Zahuštěná a vysoká zástavba není jediným nedostatkem. Studie ignoruje vhodnou adaptaci území na klimatickou změnu a čtvrť proto pravděpodobně přispěje k oteplení a zhoršení životního prostředí lokality. Plány dostatečně neřeší ani veřejnou vybavenost nebo parkovací stání. Navrhované dva tisíce parkovacích míst budou stačit pouze pro zaměstnance a nové obyvatele a nepomohou řešit parkování pro širší okolí. Zahloubení trati navíc podle studie zaplatí stát, aby tyto investice neodrazovaly soukromé stavebníky.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

S rozsáhlým pozemkem, který se rozprostírá podél kolejí kolem Dejvického nádraží až k ulici Svatovítská, už byly v minulosti různé plány. Podle návrhu z roku 2002 měl vzniknout velký park s rozsáhlou vodní plochou. V roce 2018 se počítalo se stavbou nové budovy Národní galerie. Většina pozemku patří Správě železniční a dopravní cesty, menší díl pražskému magistrátu.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu