Místo Koupacího dne pořádá Arnika Slavnosti Labe

4.7.2003 - DĚČÍN | Tiskové zprávy
Po neobyčejně úspěšném Prvním mezinárodním koupacím dni na Labi přichází druhý ročník s novým názvem a nuceným omezením koupání. Slavnosti Labe, jejichž hlavním cílem je znovuobnovení vztahu člověka k řece, se přesto uskuteční. Akce se budou konat nejméně v sedmi městech ČR v neděli 13. července 2003 (viz příloha).
Arnika však letos nedoporučuje koupání od Neratovic po proudu řeky. Vinu na této skutečnosti mají zejména masivní úniky toxických látek ze Spolany Neratovice při loňských srpnových povodních. „K takovéto opatrnosti nás vede fakt, že po srpnové povodni v minulém roce může být řeka na řadě míst ještě znečištěná, a to jak biologicky, tak především chemicky. Biologické znečištění je způsobeno tím, že po dlouhou dobu nefungovaly čističky odpadních vod v řadě měst a na říčních tocích zasažených povodní. Během povodní pak došlo k únikům značných množství toxických látek z průmyslových podniků ve Středočeském i Ústeckém kraji. Šlo například o úniky chemikálií ze Spolany Neratovice (v Labi byly mimo jiné zjištěny vysoké hodnoty DDT). Rozbory sedimentů z Labe pod Neratovice zadaných Arnikou v říjnu 2002 prokázaly vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů,“ uvedl koordinátor Slavností Labe Jan Dostál z Arniky Děčín.

Ve městech nad Neratovicemi budou stejně jako v loňském roce probíhat Slavnosti Labe ve znamení koupání a oslavy živoucí řeky.

Slavnosti Labe jsou součástí mezinárodních labských slavností, které se v loňském roce konaly poprvé na celém toku řeky od pramene k Severnímu moři. Loňského Prvního mezinárodního koupacího dne na Labi se zúčastnilo na celém toku okolo 100 000 lidí (z toho asi 10 –15 000 koupajících) a zaznamenáno bylo 70 pořadatelských míst. V ČR se Koupacího dne na 11 místech (Děčín, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Mělník, Brandýs nad Labem, Vrchlabí, Špindlerův Mlýn, Jaroměř, Kolín, Lysá nad Labem a Ústí nad Labem) zúčastnilo asi 10 000 lidí (bezmála tisíc koupajících).
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu