Mlha kolem Metropolitního plánu se rozpouští, potvrzuje Arnika

27.11.2017 - PRAHA | Tiskové zprávy
Metropolitní plán
Foto: IPR Praha
Magistrát dnes zveřejnil nedokončenou verzi nového územního plánu Prahy, jehož přípravy začaly v roce 2012. Obyvatelé se tak mohou seznámit s jeho obsahem. Jde o neformální postup nad rámec minimálních povinností, které ukládá zákon. Vstřícný krok radnice vůči Pražanům vítá sdružení Arnika, které územní plán dlouhodobě sleduje. Podle něj tak vedení města plní svůj závazek, učiněný loni na základě petice Arniky a více než tisíce občanů. Územní plán zásadně ovlivňuje kvalitu života, rozvoj, hodnotu nemovitostí a celkovou atraktivitu města. Nedostatečné usměrnění výstavby ale také může napáchat značné škody.

„V posledních pěti letech byl nový územní plán předmětem diskuse prakticky pouze v odborných kruzích. Protože však ovlivní rozvoj města v příštích nejméně patnácti letech, musí mít dost času k jeho pročtení a podání připomínek všichni Pražané,” říká právnička Arniky Vendula Zahumenská.

„Stavební zákon paradoxně stanoví pro všechny obce včetně hlavního města jen minimální povinnost. Tou je zveřejnit návrh územního plánu na dobu třiceti dní. Stejný je i termín pro podání připomínek, což je vzhledem k rozsahu plánu nesmyslně krátká doba. Pro Pražany je dobrou zprávou, že magistrát vyhověl jejich požadavku a rozhodl se lhůtu prodloužit na tři měsíce. Mlha kolem územního plánu se konečně rozpouští,“ dodává Zahumenská.

Dnešním zveřejněním však lhůta pro podání připomínek ještě běžet nezačíná. Magistrát nyní zveřejnil pouze rozpracovanou verzi Metropolitního plánu, takže obyvatelé budou mít na seznámení se s materiálem ve skutečnosti ještě více času.

Představení Metropolitního plánu potvrdilo, že oproti dnes platnému územnímu plánu se zcela mění metodika zpracování. To podle Arniky zhoršuje orientaci v dokumentu a vyvolává pochybnost, nakolik bude volnější regulace města účinná. „Metropolitní plán se chce vzdát řady nástrojů a uvolnit ruce developerům. Po nedávné novele stavebního zákona se navíc občané nebudou moci účastnit většiny územních a stavebních řízení. Obáváme se, že výsledkem může být ještě intenzivnější komerční výstavba a oslabení ochrany veřejných zájmů,“ říká odborník Arniky na územní plán Václav Orcígr.

„Zkušenosti posledních dvou dekád ukazují, že ponechat město napospas developerům a nedostatečně kvalifikovaným úředníkům stavebních úřadů nepřináší nic dobrého. Údaje o míře znečištění ovzduší nebo mezinárodní srovnání kvality života nechávají Prahu na chvostu žebříčků evropských metropolí,“ dodává Orcígr.

Obavy z postupu zpracovatelů vyjadřuje opakovaně také Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle jeho vyjádření neodpovídá metodika Metropolitního plánu požadavkům stavebního zákona a hrozí tak, že plán brzy po jeho schválení zruší soud.

 
  • Arnika: Centrum pro podporu občanů
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu