en ru


Nezapomínejme na „nudné parky a aleje“

5.4.2012 - ČR | Novinky
Zapalování svíček na místě, kde před supermarketem Lidl v Chomutově stála stoletá lípa.
Foto: Libor Zavoral, ČTK
Může být nenávist ke stromům dobrou reklamou? O tom rozhodnou nakupující.

Společnost Lidl v České republice nechvalně proslula opakovaným nepovoleným masivním kácením stromů při stavbě či provozu svých supermarketů v letech 2002 a 2003. Několikrát se opakoval důvod, že stromy zastiňovaly reklamní poutače. Přestože byly zcela zdravé a nikdo nepovolil jejich pokácení, firma je nechala setnout. Nyní přichází firma Karlovarská Korunní právě ve spojitosti s řetězcem Lidl s reklamním sloganem „Zapomeňte na nudné parky a aleje“. Propaguje jím jednu z příchutí minerální vody dostupnou pouze v prodejnách Lidl.

„V souvislosti s prodejnami Lidl byla pokácena více než stovka stromů na několika místech v republice, proti čemuž se postavily stovky občanů.“ „Je na každém, jak tento marketingový nápad zhodnotí. Arnika se ochranou dřevin zabývá dlouhodobě a podle našeho názoru je přístup firmy, která se na svých webových stránkách ohání společensky zodpovědným chováním, velmi jemně řečeno, nešťastný. Spíše než o reklamní nadsázku jde o výsměch pravidlům ochrany životního prostředí a společensky zodpovědného chování firem vůbec,“ komentuje reklamu Zora Kasiková, mluvčí Arniky. Například v Chomutově byla kvůli poutači na Lidl pokácena osmdesátiletá zdravá lípa. Právě na lipovou vůni nyní zákazníky obě firmy lákají. „Myslím, že kdyby se něco podobného stalo v jiné, vyspělé zemi, zákazníci by tyto výrobky okamžitě bojkotovali,“ říká Kasiková.

semiceZapomeňte na nudný Lidl i Korunní!

Za sladkou vůní lipových květů se projděte těmito krásnými alejemi:

Fotogalerie lipových alejí soutěžících v anketě Alej roku 2011 na Facebooku

Mapa významných a památných alejí Olomouckého kraje

Mapa významných stromů středních Čech a Prahy:

Nelegální kácení stromů vyvolalo v roce 2003 bojkot prodejen Lidl, který iniciovalo několik občanských sdružení. Děti Země a sdružení Arnika nakonec přiměly společnost Lidl k uzavření dohody, že za každý strom pokácený v blízkosti supermarketů vysadí společnost deset stromů na vlastní náklady.

Hodnota stromů, které byly tehdy pokáceny, dosáhla několika milionů korun (jen cena dvou z nich byla vyčíslena na 1,27 mil. Kč, neboť šlo o stromy, jež měly být vyhlášeny za památné). Ačkoliv všechny případy nelegálního kácení stromů u prodejen Lidl začala vyšetřovat Policie ČR, nedošla k žádným výsledkům a účast firmy Lidl na pokácení stromů se nepodařilo prokázat, a tedy ani stanovit pokutu. Smlouva, v níž se společnost Lidl zavázala k vysazení 1020 stromů, byla tak jediným nápravným opatřením.

„Na tomto příkladu je dobře vidět, že občanská angažovanost přináší výsledky. Je tedy opět na občanech-spotřebitelích, jak s posledním nápadem marketingových specialistů naloží,“ dodala mluvčí Arniky.

Chcete více podpořit aleje?

Místo 10 Kč za minerálku věnujte 10 Kč pro veřejnou sbírku Zachraňme stromy!

Číslo účtu veřejné sbírky: 2600082184/2010 (Fio banka, a.s.)
Veřejná sbírka byla oznámena Magistrátu hlavního města Prahy 17. září 2010.

Co podpoříte aneb o kampani Zachraňme stromy


V ČR je nejvíce supermarketů ve střední a východní Evropě (přepočteno na počet obyvatel) a více než v některých zemích západní Evropy. V posledních letech již některé z nich zanikly a do budoucna se dá předpokládat krach i dalších z nich, neboť již dnes některé z hyper/supermarketů přiznávají nedostatek zákazníků. Zničený veřejný prostor však po těchto obřích prodejnách zůstane.
Výstava NESEhnutí „Nákupní centra v České republice"
.

Wikipedie o kácení stromů v souvislosti s Lidlem

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha