Na kišiněvských trzích se prodávají ryby z Červeného seznamu ohrožených druhů

20.1.2020 - KIŠINĚV | Články
FOTO: Ilja Trombickij
Síť moldavských nevládních organizací zaměřených na ochranu řek Eco-TIRAS informovala o tom, že na trzích v hlavním městě je běžně k dostání vyrezub (Rutilus frisii, neboli Plotice perleťová) - ryba, která je na Červeném seznamu ohrožených druhů.

Tato ryba je na kišiněvských trzích k dostání relativně levně, za 50 moldavských leu (69 Kč) za kilo. Vzhledem k tomu, že pokuty za její lov a prodej jsou poměrně vysoké - 11 250 leu (15 545 Kč), tak prodejci na trzích vydávají vyrozuba za jiný druh - bolena.

“Zákon v naší zemi, která se chce integrovat do Evropy, se bohužel málo dodržuje,” říká Ilja Trombickij, předseda organizace Eco-TIRAS. “Komerční rybolov je v moldavských přírodních nádržích a řekách zakázán již několik let. Momentálně se velmi aktivně lobbuje za jeho obnovu a nedávno založený Ichtyologický ústav spadající pod Ministerstvo životního prostředí byl z diskuze vyloučen. Nová vláda a úředníci pravděpodobně ani neví o jeho existenci. Obnovení průmyslového rybolovu napomůže i pytláctví, které se dnes bezprecedentně rozrůstá,” dodal Trombickij.

fish MD

Foto: Ilja Trombickij

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí