Na nominaci do ankety Alej roku 2013 zbývají poslední chvíle, vyhrává každý nominující

18.9.2013 - ČR / KRAJE | Tiskové zprávy
Zbývají poslední dny, kdy mohou lidé přihlásit své oblíbené stromořadí do ankety Alej roku 2013. Jednoduchý nominační formulář na adrese http://alejroku.cz se uzavře už tento čtvrtek 19. Září ve 23:59. Na stejném webu pak bude následovat hlasování veřejnosti o tom, která z přihlášených alejí bude letošní vítězkou. Ten, kdo ji do soutěže přihlásil, pak získá let balónem od společnosti HaBalon. Vyhlašovat se budou také vítězky v jednotlivých krajích. Vyhrává ale každý, kdo nějakou adeptku přihlásil – dostane od Arniky publikaci o alejích z pera a objektivu fotografky a spisovatelky Marie Holečkové. Celkem lidé zatím nominovali devětačtyřicet alejí.

Jednu z alejí nominoval i Jiří Židů. „Stromořadí je tvořeno asi dvěma sty lip a jasanů, které lemují silnice vedoucí z Jedovnic do Lažánek a do Rudice. Kdybyste hledali strom s největším obvodem kmene, je to lípa u zastávky autobusu v Jedovnicích,“ popisuje svou nominaci Židů.

Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit „svou“ alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost. Nejpopulárnější alej pak vyberou svým hlasováním na internetu sami lidé – tato část ankety bude spuštěna na konci září.

„Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety měli letos fotit – život v alejích. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,“ popisuje význam alejí vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

V loňském ročníku ankety Alej roku 2012 bylo:

·         71 nominovaných alejí z celé republiky;

·         676 hlasů pro vítěznou Rybářskou alej z Přerova;

·         5 494 hlasů odevzdáno v internetové anketě.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.

Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.

Partneři ankety Alej roku 2013:

Centrum FotoŠkoda
Regionální deník
HaBalon
Bushman

foto skoda

denik
HaBalon
Bushman
 Ruční papírna Velké Losiny
 Dřevotvar
Botanická zahrada hl. m. Prahy 
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK 
 Papirna Velke_Losiny
Drevotvar vyska 
 Botanicka Praha
Botanicka UK 
 PRO-BIO
Hračkárna.cz 

probio logo_www 

HR - logo 

Supported by a grant fromSwitzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swisscontribution.admin.ch. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swisscontribution.cz

Swiss Cntrb_NAP

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu