Na Ropáka jsou již navrženi generál Štefka a šéf Unipetrolu Švarc

15.3.2004 - BRNO | Novinky
Jak uvedla ČTK, mezi kandidáty na antiekologické ocenění Ropák je náčelník armádního generální štábu Pavel Štefka a šéf podniku Unipetrol Pavel Švarc, který v této anketě vyhrál již loni.
Jak uvedla ČTK, mezi kandidáty na antiekologické ocenění Ropák je náčelník armádního generální štábu Pavel Štefka a šéf podniku Unipetrol Pavel Švarc, který v této anketě vyhrál již loni. Své náměty na nelichotivé ocenění mohou občané zasílat do 22. března organizaci Děti Země, která akci pořádá.

"Každý rok se počet navržených kandidátů na Ropáka zvyšuje. Předpokládáme, že tomu tak bude i letos. Odhadujeme, že se bude vybírat z 40 osobností," řekl dnes ČTK jeden z pořadatelů akce Miroslav Patrik. Výsledek ankety bude vyhlášen v dubnu, kdy se rozhodne také o vítězi další soutěže nazvané Zelená perla. Ta je udělována za největší antiekologický výrok roku.

Štefka byl navržen na Ropáka kvůli záměru armády vystavět 25 metrů vysoký páteřní radar NATO nedaleko Mohyly míru, která na slavkovském bojišti připomíná oběti slavné Bitvy tří císařů. Záměr odmítají představitelé 16 obcí z okolí mohyly.

Kuriozní je i nominace Švarce. Ropák se koná již dvanáctým rokem. Nelichotivé ocenění získal Švarc již loni. Jako první oceněný se proti tomu ohradil a podal na organizátory akce žalobu. U soudu pak šéf Unipetrolu uspěl: Děti Země se mu musí za udělení ocenění omluvit. Švarc původně žádal i odškodné v podobě 100.000 korun. Při soudním jednání ale od tohoto upustil.

Nyní je šéf Unipetrolu mezi kandidáty opět. Kdo jej navrhl, není známo. Ropák mu byl udělen kvůli jeho údajné zodpovědnosti za únik toxických látek z podniku Spolana Neratovice při povodni v roce 2002. Tvrzení organizátorů ankety, že se "angažoval v přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže", ale Švarc s úspěchem u soudu vyvrátil.

Mezi horkými kandidáty na Ropáka je poslanec za ČSSD Jaromír Schling za podporu výstavby jezů na dolním Labi, nebo ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD), a to v souvislosti s koncepcí vývoje české energetiky do roku 2030.

Cenu Zelená perla loni dostal soukromý zemědělec Miroslav Bindr. Podle ekologů nezákonně rozoral 65 hektarů luk v rezervaci Hadí vrch u Rajchéřova v Jihočeském kraji. Zelenou perlu si podle poroty zasloužil výrokem otištěným v Respektu: "Já mám jiný starosti, než se srát s nějakým záborníčkem křivým, nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde je člověk".

Zdroj: Vladimír Klepáč (ČTK)

Banner-stika

Sledujte nás: