Na výstavě Arniky o chemických haváriích je k vidění unikátní fotografie

15.9.2006 - ÚSTÍ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Na výstavě Arniky „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“, která měla včera vernisáž v Domu kultury v Ústí nad Labem, jsou k vidění velmi výjimečné fotografie. Mezi unikáty patří letecký snímek nezávislého novináře a fotografa Václava Vašků, kterému se podařilo vyfotit únik chlóru ze Spolany Neratovice při povodních v roce 2002. Jeho fotografie zachycující žlutý chlórový mrak nad zatopenou chemičkou patrně nemá ve světě obdoby.
Spolana Neratovice do poslední chvíle tvrdila, že její továrna je zcela zajištěná a žádné nebezpečí nehrozí. Chtěli jsme vidět situaci zblízka a snažili jsme se dostat na místo nejprve lodí. Oblast však byla uzavřena armádou, takže jsme začali shánět letadlo či vrtulník. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme našli pilota, který byl ochotný nad Spolanu letět, ačkoliv vzdušný prostor byl v tu dobu také uzavřen,“ popisoval vznik fotografie Václav Vašků na včerejší vernisáži.

Když se fotograf blížil nad areál zatopené chemičky, všiml si žlutého oblaku právě unikajícího chlóru. „Báli jsme se, zda je bezpečné se k chemičce přibližovat. Byl s námi však expert na toxické látky Miroslav Šuta, který tvrdil, že chlór se drží nízko u země. Pilot byl také pro, takže jsme letěli blíž. Díky tomu nakonec fotografie vznikla. Zápach z chlóru byl tak intenzivní, že jsem měl chvílemi pocit, že tam zůstaneme,“ uvedl Václav Vašků, který se podílel na výběru snímků z chemických havárií od českých i zahraničních tiskových agentur. „Při svém pátrání po těchto záběrech jsem nenarazil na žádnou podobnou fotografii, jakou je únik chlóru se Spolany,“ dodal Vašků.

Výstavu může veřejnost vidět v ústeckém domu kultury každý všední den od 10:00 do 17:00 hodin až do 6. října. Vstup je volný.
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu