Návštěvníci AJVA FESTU se v Soběslavi dozví zajímavé informace o PVC

26.9.2007 - SOBĚSLAV | Tiskové zprávy
Návštěvníci AJVA FESTU 01, který proběhne v pátek 28. září na tábořišti pod Svákovem v Soběslavi, mohou zavítat do informačního stánku Arniky. Ten bude pro veřejnost otevřen od 15:00 do 19:00 hodin a lidé se v něm dozví zajímavé a pro někoho i šokující informace o vlivu jednoho z nejrozšířenějších plastů – PVC – na lidské zdraví a životní prostředí. Zájemci budou moci na místě svým podpisem podpořit také petici Za náhradu PVC v oblastech, kde jsou jeho škodlivé účinky nejvýraznější – ve zdravotnictví, hračkách a v obalech na potraviny. Petici dosud podepsalo více než 5 000 lidí včetně několika významných osobností.
„Přestože polyvinylchlorid patří k nejpoužívanějším plastům a obklopuje nás prakticky na každém kroku, o jeho škodlivých účincích na lidský organismus ví překvapivě málo lidí. PVC přitom obsahuje řadu toxických látek, které se z něj uvolňují. Přes legislativní opatření tyto látky nacházíme v dětských hračkách či obalech na potraviny v překvapivém množství, ačkoliv by tam neměly být vůbec. Prostřednictvím našeho infostánku bychom chtěli veřejnost s těmito informacemi seznámit,“ vysvětluje vedoucí kampaně Arniky „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková.

Ta upozorňuje například na ftaláty, které v PVC hrají roli změkčovadla. „Například ze zdravotnických pomůcek se ftaláty uvolňují v takovém množství, že někteří pacienti musí držet speciální dietu, aby jich nevstřebávali tolik. Ftaláty se totiž váží na tuky. Tyto látky se uvolňují také z plastových hraček z PVC. Přitom dětský organismus je na jejich působení nejcitlivější a ftaláty mohou působit zdravotní problémy v pozdějším věku – negativně působí třeba na spermie. Některé studie (2) přičítají zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění právě velkému množství PVC výrobků, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují,“ vysvětluje Jopková.

Podle jejích slov se PVC navíc velmi obtížně recykluje a nepatří proto do ani kontejnerů na třídění plastu. Jedna láhev z PVC znehodnotí recyklaci třiceti až padesáti tisíc lahví z PETu.

Podrobnější informace o AJVA FESTU 01 se dozvíte na www.ajvacentrum.cz. Festival organizuje AJVA centrum s cílem oživit kulturní život v Soběslavi.

U stánku Arniky získáte také další informace o ochraně životního prostředí na informačních panelech i v letáčcích a můžete se také seznámit s aktivitami Arniky na Českobudějovicku.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí