"Nechceme stát za plotem," řekli Milovičtí prezidentovi

11.6.2002 - MILOVICE | Tiskové zprávy
Prezident Václav Havel navštívil v úterý 11. června Milovice a bývalý vojenský prostor Mladá. Cílem prezidentovy cesty bylo seznámit se s tím, co se v oblasti událo za jedenáct let po odchodu sovětských vojsk. Zástupci místních občanů předali prezidentu Havlovi otevřený dopis, v němž vyjadřují své obavy z nového znepřístupnění oblasti a z devastace krajiny v důsledku výstavby zkušebního polygonu společnosti Škoda Auto.

Občanské sdružení Mladá, jež podpořily podpisem pod peticí tři a půl tisíce obyvatel, vyzvalo prezidenta Havla k podpoře skutečného rozvoje regionu. Občanům vadí velké množství průmyslových aktivit, které se do oblasti bývalého vojenského újezdu snaží umístit různí investoři. Za nejhorší záměr pak označují projekt společnosti Škoda Auto na výstavbu zkušebního polygonu. Ten by si vyžádal trvalé oplocení téměř čtyř set hektarů krajiny. Místní občané by raději viděli budoucnost bývalého vojenského prostoru jako rekreačního zázemí pro okolní obce. Přejí si také ochranu ploch, kde byl zjištěn výskyt unikátních druhů rostlin a živočichů. Proto věnovali prezidentu Havlovi fotografie listonoha letního a žábronožky letní, tedy dvou živočichů, jejichž výskyt nebyl potvrzen na žádné jiné lokalitě v České republice.

„Nechceme stát zase za plotem. Nijak nás neuklidňuje, že místo ohrady vojenského prostoru se má jednat o plot průmyslové zóny,“ říká představitel občanského sdružení Mladá Karel Procházka. „Milovice se dynamicky rozvíjejí, do zrekonstruovaných objektů po ruské armádě se stěhují mladé rodiny, převážně z Prahy. Oplocení lesa a jeho znepřístupnění pro veřejnost jde přímo proti snahám města, protože likviduje jeho rekreační zázemí,“ dodává Procházka. Občanské sdružení Mladá navrhuje jako alternativu takový management prostoru, který by umožnil jeho rekreační využití a zároveň by chránil plochy cenné z biologického hlediska. Biocentrum Mladá má totiž podle vyjádření odborníků hodnotu srovnatelnou s Českým krasem nebo Chráněnou krajinnou oblastí Pálava.

Ačkoliv odsun sovětských vojsk v roce 1991 provázela všeobecná euforie, obnovu a nové využití bývalých vojenských prostorů provázejí značné problémy. Milovický vojenský prostor obývalo přibližně 30 tisíc ruských vojáků a jejich rodinných příslušníků. V rámci dojednaných kompenzací zanechali v prostoru veškeré vybavení bytů i řady dalších objektů. Tento miliardový majetek byl však během krátké doby rozkraden, některé prázdné domy dodnes chátrají. Ruská armáda za sebou navíc zanechala značné ekologické škody – půdu a podzemní vodu kontaminovanou ropnými látkami, nevybuchlou munici, skládky odpadků. Sanace škod, placená Ministerstvem životního prostředí, dosud neskončila.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu