Neočekávaný zdroj kontaminace nápojů a potravin rtutí

19.2.2009 - RNDr. Jindřich Petrlík | Články
Ilustrační obrázek
Téměř v polovině vzorků sirupu s vysokým obsahem fruktózy analyzovaných v USA je přítomná rtuť. Vyplynulo to ze studie zveřejněné v Environmental Health Journal vědeckým týmem vedeným Renee Dufaultovou. Nezávisle na tomto výzkumu zjistil rtuť také Ústav pro zemědělství a politiku obchodu v Minneapolisu v jedné třetině z 55 analyzovaných potravin a nápojů, do kterých byl sirup použit.
V souvislosti  s mezinárodním jednáním o nové úmluvě o rtuti je zajímavá zpráva, která se objevila koncem ledna tohoto roku, že v téměř polovině vzorků sirupu s vysokým obsahem fruktózy analyzovaných v USA je přítomná rtuť. Vyplynulo to ze studie zveřejněné v Článek v Environmental Health Journal vědeckým týmem vedeným Renee Dufaultovou z Bismarcku v USA. Nezávisle na tomto výzkumu zjistil rtuť také Ústav pro zemědělství a politiku obchodu (Institute for Agriculture and Trade Policy – IATP) v Minneapolisu v jedné třetině z 55 analyzovaných potravin a nápojů, do kterých byl sirup použit.

Přestože koncentrace rtuti v analyzovaných nápojích a potravinách nebyly tak vysoké jako například v rybách (0.005 - 0.570 ug/g), upozornili autoři studií na fakt, že jde přesto o velký příspěvek k celkové zátěži rtutí u dětí. „Rtuť je toxická ve všech svých formách a vzhledem k tomu, kolik sirupu zkonzumují děti, může to představovat významný příspěvek k jejich zátěži tímto toxickým kovem, o kterém jsme dosud nevěděli. Chceme, aby FDA (Food and Drug Administration = Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a průmysl okamžitě zastavily tento zbytečný příspěvek k celkové kontaminaci potravin,“ řekl spoluautor obou studií David Wallinga, M.D. z IATP.

Sirup s vysokým obsahem fruktózy nahradil v mnoha vyráběných potravinách cukr. Používá se jako sladidlo do nápojů, pečiva, jogurtů, masových konzerv, polévek či chuťových přísad.

Na celém případu je zajímavý původ kontaminace rtutí. Po celá léta se k přípravě sirupu s vysokým obsahem fruktózy používá jedlá soda vyráběná z louhu sodného pocházejícího z výroby chlóru a louhu sodného s pomocí rtuti. „Pokud vezmeme v úvahu, že mnoho chlórových chemiček v Evropě stále ještě používá rtuť, je docela dobře možné, že je tento sirup kontaminovaný i v Evropě. Jednak by to mělo být ověřeno analýzami, a jednak je třeba, aby chemičky co nejdříve přešly na výrobu bez rtuti,“ řekla svůj pohled na vztah případu z USA k Evropě Mgr. Kateřina Hryzáková z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

V České republice se louh sodný vyrábí jak ve Spolaně Neratovice, tak v ústecké Spolchemii stále za použití amalgámové elektrolýzy, tedy s pomocí rtuti. Spolchemie plánuje náhradu rtuti do konce roku 2012 a Spolana do konce roku 2014.

 

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu