Neratovicím v noci hrozila evakuace

19.8.2002 - NERATOVICE | Novinky
Neratovicím na Mělnicku hrozila v noci evakuace kvůli neověřeným informacím, že se zbortí starý sklad chlóru ve Spolaně.
Neratovicím na Mělnicku hrozila v noci evakuace kvůli neověřeným informacím, že se zbortí starý sklad chlóru ve Spolaně.

Středočeský hejtman Petr Bendl na místo povolal desítky autobusů a vrtulníky, které měly občany odvézt do bezpečné vzdálenosti od Spolany. Předtím však povolal statika, který budovu prohlédl a zjistil, že její stav není důvodem ke znepokojení. Hejtman poté od evakuace upustil, řekl dnes mluvčí krajského krizového štábu Petr Husák.

V objektu starého skladu chlóru se už ve čtvrtek poškodila nádrž s chlórem a ten unikl do ovzduší. Hasiči však objekt utěsnili a zamezili tak šíření plynu do okolí. Spolana pak v neděli v poledne začala s odčerpáváním plynného chlóru z budovy. Do těchto prací však přišla zpráva o hrozící destrukci budovy.

Jeden z členů městského krizového štábu přišel ze Spolany s tím, že někteří lidé se obávají zřícení objektu. Štáb poté začal vyhodnocovat všechny údaje, současně s tím však už začala příprava evakuace," vysvětlil. Statik nakonec podepsal zprávu, podle níž nehrozí zřícení, a hejtman příkaz k evakuaci nevydal, upřesnil.

Nezávisle na tomto poplachu obdržela ráno chemička povolení k přečerpání 16 tun tekutého chlóru, které ve skladu zůstávají. Chemici čerpání zahájili dopoledne, chlór přitom zpracovávají na neškodný chlornan sodný.

V poledne byl pak v Neratovicích snížen chemický poplach z druhého na první stupeň. "To znamená, že obyvatelům už nehrozí žádné nebezpečí," řekl mluvčí Unipetrolu Jan Martínek.

Podle zástupců České inspekce životního prostředí je situace ve Spolaně důsledně monitorována. Dosud žádná měření neprokázala, že by úniky jedovatých látek z továrny mohly obyvatele ve městě a jeho okolí zásadně ohrozit.

Zdroj: ČTK

Banner-stika

Sledujte nás: