Neratovická Spolana projde generální očistou

13.9.2005 - NERATOVICE | Novinky
Jak uvedl deník Právo, odpůrci upozorňují na nejasnosti v záměrech firmy připravující dekontaminaci chemičky V chemičce Spolana Neratovice se chystá největší likvidace nebezpečných rakovinotvorných látek v její historii. Očistou musí projít více než 35 tisíc tun chemikáliemi kontaminované zeminy, budov a provozů. To vše tady zůstalo z dřívější výroby jedovatých pesticidů, používaných na hubení škůdců v zemědělství.
Jak uvedl deník Právo, odpůrci upozorňují na nejasnosti v záměrech firmy připravující dekontaminaci chemičky

V chemičce Spolana Neratovice se chystá největší likvidace nebezpečných rakovinotvorných látek v její historii. Očistou musí projít více než 35 tisíc tun chemikáliemi kontaminované zeminy, budov a provozů. To vše tady zůstalo z dřívější výroby jedovatých pesticidů, používaných na hubení škůdců v zemědělství. „Výroba byla ukončena v šedesátých letech minulého století. Akce skutečně nemá v Čechách obdoby,“ řekl Právu Jaroslav Prokop z firmy BCD CZ, která bude dekontaminaci provádět. Všechny práce budou stát 2,8 miliardy korun a náklady zaplatí Fond národního majetku jako likvidaci staré ekologické zátěže. Už v těchto dnech se v areálu Spolany připravuje technologie na samotné čištění. Vzniká speciální hala, kde se bude téměř všechen materiál od zeminy přes suť z kontaminovaných budov až po sudy s chemikáliemi a staré stroje čistit. Obyvatelé v okolí musí počítat s hlukem ze stavby, jinak by neměli být lidé ohroženi, protože vše bude firma provádět v uzavřených budovách. Především se budou likvidovat jedovaté dioxiny způsobující rakovinu. Ty byly „zpopularizovány“ především při nedávných prezidentských volbách na Ukrajině, kde jimi byl otráven vítězný kandidát a v médiích se objevovala jeho zjizvená tvář. Budovy, kde se tato látka nyní nachází, jsou zazděné, okna zabedněná. Na obyvatele v okolí mohou působit hlavně prostřednictvím potravinového řetězce. Dioxiny se dostanou do půdy a na trávu, již spase králík či kráva, a ti pak končí na jídelníčku člověka. V něm se hromadí a mohou mu způsobit rakovinu.

Ekologové jsou ve střehu

Likvidace dioxinů z bývalých provozů Spolany potrvá do roku 2008 a ekologové velmi střeží její vliv na okolní prostředí. „Především se nám nelíbí, že firma při prezentaci uvedla, že nebude látky spalovat, ale v dokumentech se mluví o spalování desítek tun materiálu,“ namítala dříve Hana Kuncová z ekologické organizace Arnika. Podle zástupců firmy skutečně bude spalována část odpadu. „Jedná se ale o desetiny procenta z celkového množství materiálu. Jde hlavně o gumy a plasty, které převezeme do specializované spalovny,“ namítal Prokop. Drtivá většina vyčištěného materiálu má zůstat na místě a tam také bude rozhrnuta.

Banner-stika

Sledujte nás: