en ru


Nespalujte, recyklujte a navštivte Arniku na Mighty Sounds

13.7.2012 - TÁBOR | Novinky
mightysounds.cz
Hned dvě příležitosti, jak upozornit na problém spaloven a nedostatečné recyklace v Česku, přijde tuto sobotu. 14. července je totiž Mezinárodní den alternativ ke spalovnám a sdružení Arnika se stane součástí festivalu Mighty Sounds. S dobrovolníky neziskové organizace bude možné se potkat nedaleko Tábora na letišti Čápův dvůr po celou dobu festivalu, tedy od 13. do 15. července. Budou hudební fanoušky informovat, proč je recyklace odpadů, třeba plastových kelímků, lepší, než aby prolétly komíny spaloven, a vybízet návštěvníky k podpoře petice Nespalujme, recyklujme! >> Další informace o kampani Nespaluj, recykluj! >>

Mighty Sounds je ve svém žánru jedním z největších letních hudebních festivalů v České republice a sdružení Arnika se ho bude účastnit už potřetí. Tentokrát s výstavou o prevenci vzniku odpadů a lepší recyklaci či informačními letáky.

Podle ekologického sdružení obsahuje u nás odpadová politika řada problémů. „Peticí upozorňujeme na zcela nelogický paradox, že spalovny jsou dnes zařazeny do kategorie obnovitelných zdrojů energie. Vždyť se v nich spalují výrobky z ropy a dalších neobnovitelných surovin. Chceme také prosadit důslednější kontrolu, jak spalovny nakládají s popelem a popílkem, který může obsahovat nebezpečné toxické látky, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny,“ vysvětlil hlavní cíle petice festivalový koordinátor Kamil Repeš z Arniky.

Mezi požadavky je také například větší podpora státu pro kompostování a recyklaci, ale také zastavení dotací z veřejných peněz na výstavbu spaloven. Ty by se podle sdružení Arnika měly raději využít na předcházení vzniku odpadu nebo důslednější recyklaci. Důležité je zachování práva lidí vyjadřovat se k plánům na stavby spaloven, které mohou vyrůst v jejich blízkém okolí a výrazně ho zatížit exhalacemi a intenzivní dopravou.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha