Nevábná práce s povzbudivým výsledkem – Mohelnice spalovnu nepotřebuje

20.3.2014 - MOHELNICE | Tiskové zprávy
Ilustrační foto
Desítky rukou ve čtvrtek odpoledne prozkoumávaly odpad z mohelnického sídliště Na Příkopech. Odborníci a dobrovolníci si z této poněkud „nevoňavé" práce odnesli jasný závěr – Mohelnice se bez spalovny obejde. Úvahy o výstavbě zařízení na likvidaci komunálních odpadů se nelíbí části místních obyvatel, kteří se rozhodli, že raději najdou rezervy v současném systému odpadového hospodářství. Místním vadí nejen zvýšení dopravy a exhalací, ale hlavně spuštění provozu s nevyzkoušenou technologií.

„Neprováděli jsme tu dnes odbornou analýzu složení odpadů se všemi podrobnostmi. Zájmem všech účastníků akce bylo zjistit, co je potřeba udělat proto, aby se spalovna nemusela stavět. Výsledky rozborů už teď naznačují, že lepší recyklační služby a kompostování by ve městě podstatně snížily množství směsného komunálního odpadu, jak dlouhodobě upozorňuje naše sdružení v kampani Nespaluj, recykluj! (2)," komentuje výsledky dnešního rozboru odborník na problematiku spaloven Jan Nezhyba z Arniky. „Pokud budeme u odpadků z domácnosti věnovat pozornost tomu, zda jde o papír, plast, sklo nebo kompostovatelný materiál, můžeme ušetřit nejen stovky korun na svozu odpadů, ale i pomoci životnímu prostředí, " dodává Nezhyba.

Plány některých místních politiků počítají v Mohelnici s výstavbou spalovny o kapacitě 100 tisíc tun, přičemž tvrdí, že jde o malou místní spalovnu. Takovéto zařízení je podle Arniky a místních kritiků silně naddimenzované a sloužilo by jako likvidátor cenných surovin z celého kraje. Tyto suroviny by město mohlo zpeněžit a ulevit tak městskému rozpočtu.

„Pozitivum vidíme v tom, že se díky přípravě spalovny konečně začalo kolem odpadů v Mohelnici veřejně diskutovat. Škoda jen, že se tato diskuze točí pouze kolem spalovny, ale upozaděny jsou ty kroky, které případnému energetickému využití odpadu musí předcházet. Tedy minimalizace vzniku odpadu, jeho opětovné využití a recyklace," říká účastník happeningu Michal Trlica, kterého by se projekt spalovny jako občana Mohelnicka významně podotknul.

Česká republika doposud nevyčerpala možnosti, které nabízí důkladná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika. Nové spalovny by zničily další tisíce tun kvalitních druhotných surovin. Recyklací můžeme uspořit několikanásobně více energie, než dodá spálení odpadu. Zároveň nebude nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy a dalších surovin potřebných k provozu spalovny, jejichž cena stále roste. Vedle toho bychom získali tuny kvalitního kompostu pro využití na zahradách a v zemědělství a vrátili tak živiny zpět do půdy.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu