“Nezávislá” soutěž na podobu nové čtvrti u Masarykova nádraží opět v režii Penty. Navzdory všem slibům

21.12.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: Adam Wlazel
Místo slibované nezávislé anonymní mezinárodní urbanistické soutěže na podobu čtvrti na nejcennějších stavebních pozemcích v centru Prahy proběhne pouhý soutěžní workshop. Podmínky jsou nastaveny tak, aby si developer vybral pouze to, co se mu nejvíc hodí. Rozhodla o tom dnes Rada hl. m. Prahy, přestože dohoda o spolupráci s Pentou slibovala nezávislou soutěž.   

praha mpz pink“Město jako vždy rozhoduje o velkých developerských projektech v době svátků a dovolených, aby další nadbíhání developerům proběhlo bez povšimnutí. Díky tomu si následně Penta určí podmínky a vybere vítězný návrh, který ho má regulovat. To je jako kdyby jste nechali pacienta léčit farmaceutickými firmami místo lékařem,” upozorňuje Václav Orcígr z Arniky. 

Stejně jako v případě architektonické soutěže na podobu náměstí vedle Masarykova nádraží půjde o podjatou soutěž. Zadavateli jsou ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, dceřiná společnost Penta Investments, a organizátorem ONplan, který se podílel na projektu revitalizace okolí Masarykova nádraží a řešil veřejnou participaci. Pořádání nezávislých soutěží bez vlivu developerů má ale svůj jasný důvod. Cílem je vybrat návrh, který nejlépe vyřeší potřeby obyvatel a města a nikoliv potřeby stavebníka. Sliby o nezávislosti a otevřenosti náměstka Petra Hlaváčka i předsedy Výboru pro územní rozvoj hl. m. Prahy Petra Zemana nelze tedy brát vážně.

Soutěžního workshopu se má zúčastnit zhruba pět týmů vybraných na základě portfolií. Formálně tím bude podmínka otevřenosti soutěže splněna. Dále má developer prostor vybrat si, co se mu hodí. Podle Petra Paličky z Penty může dokonce vyhrát ateliér Zaha Hadid Architects, autor ostře kritizovaného návrhu zlaté věže u Masarykova nádraží. Koncepce a návrh pak budou konzultovány na několika workshopech. Výsledkem tedy nebude nezávislé odborné řešení, ale návrh, který bude vyhovovat developerské firmě.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Ukázkový střet zájmů nerušeně pokračuje. Zadání soutěžního workshopu bude vycházet z podnětů na změny územního plánu, k nimž podkladovou studii zpracovalo architektonické studio Jakub Cigler Architekti, dlouhodobý spolupracovník developera, města a zároveň lokální partner Zaha Hadid Architects. Jde o stejné studio, které zpracovalo finální podobu kontroverzní zlaté věže u Masarykova nádraží.

Ani společnost ONplan není nezávislým subjektem, přitom určuje podmínky a průběh celé soutěže. Podílela se na organizaci veřejné participace ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje a Pentou. O nekvalitně připraveném participativním procesu, který spolufinancovalo město a Penta, svědčí nízká účast a neschopnost odpovídat na dotazy a podněty od občanů. Například převládající podněty na vznik parku nebyly do projektu vůbec zapracovány. To bylo vyřešeno přidáním květináčů na fasády zlaté věže Zahy Hadid. Výsledkem participace jsou tak především PR fotky na webu developera.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí