Nová publikace Arniky na téma „Moje uhlíková stopa“

7.9.2020 - PRAHA | Články
Unikátní publikace zaměřená na výpočet uhlíkové stopy průměrného obyvatele domácnosti v Praze.

Vyčíslena je uhlíková stopa bydlení (spotřeby energií), dopravy, potravin, odpadů a vybraných spotřebních předmětů. U spotřeby energie, v dopravě a u komunálních odpadů je vyčíslena nejen uhlíková stopa domácností, ale i celé Prahy a tak si čtenář může udělat představu, jakou uhlíkovou stopu má sám a na jak velké se podílí nepřímo.

Například podíváme-li se na nejsnáze sledovatelnou položku, kterou je spotřeba energie a tepla, pak zatímco průměrný obyvatel Prahy se na této stopě podílí asi 1500 kg CO2e, pro Prahu to je více jak 4800 kg CO2e.

Největší spotřebu elektřiny v Praze vykazují obchody a služby. Je to víc jak dvojnásobek oproti domácnostem. Na spotřebě plynu se domácnosti přímo podílí jen cca jednou čtvrtinou. Pouze na odběru tepla se domácnosti podílí více jak 50 %.

Už jen z tohoto jednoduchého srovnání je vidět, že opatření ke snižování uhlíkové stopy je třeba realizovat plošně.

Stáhněte si publikaci Moje uhlíková stopa zdarma z našeho webu

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Podobná situace je u dopravy. Zatímco v průměru na 1 obyvatele ČR připadá díky dopravě asi 2000 kg CO2e, pak domácnosti se na této stopě podílí z 50 až 60 %. Pokud mluvíme o problémech s nárůstem individuální automobilové dopravy, pak její významnou část tvoří služební cesty (přes 40 %).

Průměrná uhlíková stopa spotřeby potravin obyvatele ČR je cca 2000 kg CO2e. Spotřeba masa a masných produktů se na ní podílí celkově 50 %.

Velmi podrobně se zabývá uhlíková stopa produkcí a nakládáním s odpady. I zde je velký potenciál ke snížení uhlíkové stopy.

Na základě výše uvedeného tedy platí, že uhlíkovou stopu by výrazně mohla snížit spotřeba masa, že vysokou uhlíkovou stopu má létání, celkově však je možné a má význam snižovat emise všude. Prevence a omezení zbytečné spotřeby pomůže nejvíc.

 

Publikace "Moje uhlíková stopa" vznikla v rámci projektu Moje uhlíková stopa za podpory Hlavního města Prahy.
Názory obsažené v této publikaci nemusí vyjadřovat stanoviska dárce

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu