Může být nebezpečný textil?

Ano, některá barviva mohou obsahovat například těžké kovy, látky s nemačkavou úpravou zase formaldehyd. Zejména voděodolné oblečení zase může obsahovat perfluorované látky, z nichž některé, jako je PFOS, jsou na seznamu persistentních organických látek a byly v EU zakázány v roce 2010. I když se textil mezi nebezpečnými výrobky objevuje méně často, než například plastové výrobky, stává se to. Doporučujeme kupovat oblečení z přírodního materiálu a každý textil před použitím nejprve vyprat.

Chci dceři koupit pláštěnku z PEVA materiálu. Jedná se o bezpečný materiál?

PEVA je kopolymer ethylenu a vinyl acetátu. Neobsahuje halogeny ani ftaláty, takže by měl byt bezpečný, rozhodně je to lepší varianta než PVC. Doporučujeme plast PEVA jako vhodnou alternativu k výrobkům z PVC. Celou databázi výrobků, které mohou být z PVC a čím je nahradit najdete v naší databázi bezpečných výrobků

Jakému materiálu v dětské obuvi např. v holínkách se mám vyhnout? Je polyuretan v kombinaci s kaučukem bezpečný?

Kaučuku, i směsi kaučuku s polyuretanem se nemusíte obávat. Tyto materiály jsou zhlediska užití bezpečné.Nedoporučujeme kupování bot a oblečení z PVC - zde mohou být ftaláty, které se nošením uvolňují. Problematická je u PVC zejména výroba a likvidace - při výrobě se používají mnohé karcinogenní látky, při likvidaci taktéž, navíc PVC nelze recyklovat.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Voda a biodiverzita

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – i prakticky údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.