„Nabídnutý dar by měl bohatě stačit nejen na ošetření stromů, ale i pro zahájení systémové péče o park. Městská část se poté bude moci soustředit na zpracování koncepce obnovy a ochrany parku,“ doplnila Marie Jelínková. Jak se uvádí v zápisu z jednání Komise životního prostředí městské části Prahy 6, orientační náklady na péči o dřeviny v Thákurově ulici jsou 320 tisíc Kč ročně.
Občanské sdružení také navrhuje, aby byl park převeden do správy městské části Praha 6. Ta by pak uzavřela partnerství s místním občanským sdružením a konzultovala by s ním další postup. „Reakce městské části, konkrétně Odboru dopravy a životního prostředí, byla bohužel zatím odmítavá a jeho vedoucí Ing. Danou Charvátovou jsme byli nařčeni z pouhých snah o zviditelnění. Zmíněným darem chceme dokázat, že naší snahou je především zachránit park pro občany,“ vysvětlila Marie Jelínková.
Návrh převodu správy parku vychází ze schválené Koncepce péče o zeleň v Praze, kde se přímo předpokládá, že magistrát by měl postupně menší parčíky a další zelené plochy převádět do správy jednotlivých městských částí. Magistrát v koncepci sám přiznává, že Technická správa komunikací hlavního města nemá dostatek odborníků k tomu, aby mohla vedle oprav a údržby silnic pečovat také o parky.
Úřad Městské části Praha 6 nechal v květnu 2011 park na žádost TSK uzavřít. Důvodem má být nebezpečí, které stromy, údajně v havarijním stavu, představují pro návštěvníky parku. „Uzavření parku vyvolává v občanech pocit ohrožení stromy a vytváří z nich veřejné nepřátele namísto významné zeleně vytvářející kvalitu životního prostředí a pohodu bydlení v Thákurově ulici. Rozhodnutí o uzavření parku zbytečně komplikuje život občanům, protože stromy nejsou v havarijním stavu, což potvrzuje i nejnovější posouzení, které si po uzavření parku objednalo sdružení Tilia Thákurova u Agentury ochrany přírody a krajiny,“ uvedla Marie Jelínková.
Dosud také občanům nikdo neodpověděl na petici, kterou v roce 2008 podepsalo více než 1500 lidí. Stále přitom platí většina jejích požadavků: zamítnout žádost o kácení zdravých lip s výjimkou prokazatelně havarijních stromů, které není možné zachránit; odborně ošetřit stromy, které jsou dlouhodobě zanedbávané, a zajistit pravidelnou každoroční péči a zveřejnit plány na rekonstrukci parku a prodiskutovat je s místními obyvateli.
Vykácení všech stromů v parku prosazuje od roku 2007 Technická správa komunikací (TSK), která je správcem tzv. silniční zeleně. Pokud nyní TSK uvádí, že "část stromů v parku je totiž ve velmi špatném stavu", je to - jak ostatně konstatovali odborníci ve všech odborných posudcích - především kvůli dlouhodobému zanedbání péče o stromy, za něž sama zodpovídá.
Jednání zastupitelstva MČ Praha 6 začíná dnes, 24.6., ve 14 hodin, interpelace občanů, jejichž součástí bude i vystoupení zástupkyně občanského sdružení Tilia Thákurova, jsou na programu schůze od 17 hodin.
Další informace:
Park v Thákurově ulici byl uzavřen. Proč nesouhlasit?
Obyvatelé Dejvic odmítají kácení parku. A nabízejí radnici svou pomoc.
Radnice Prahy 6 otáčí kormidlo: povoluje vykácet 40 % vzrostlých stromů v parku v Thákurově ulici