Články

Odpad je surovina

Cílem projektu „Odpad je surovina“ je přinášet příklady dobré odpadové politiky od nás i ze zahraničí. Tipy se věnují především problematice komunálních odpadů. Jsou určeny pro obce, města, regiony, ale i všem jednotlivcům, protože to jsme my, kdo tyto odpady produkuje. My také můžeme ovlivnit, kolik jich bude a jak se s nimi naloží.

Paul Connet, americký profesor chemie, na svých přednáškách s oblibou říká: "Dokud se budeme dívat na odpad jako na něco, co nepotřebujeme, pak nám opravdu nezbude nic jiného než se ho zbavovat jako otravné a nepotřebné věci k vyhození. Musíme proto slovo odpad zapomenout a nahradit ho slovem surovina. Odpad je věc, kterou stvořilo našich deset prstů a těch deset prstů by si s ním mělo umět také poradit.“

Zapomeňme na otázku „Kam s ním?“, ale učme se odpadům předcházet a se surovinami lépe nakládat. Ve světě jsou tomuto filozofickému přístupu nejblíže projekty Zero Waste. V Arnice se o praktickou realizaci výše uvedených myšlenek snažíme například v rámci projektu „Šetrné papírování“.

 

Hierarchie nakládání s odpady (odpadová pyramida)

Odpadova_pyramida_3
Sledujte nás: