en ru

Odpadový Oskar 2017 míří do krajů

27.7.2017 - ČR/KRAJE | Tiskové zprávy
Arnika zveřejnila krajské výsledky Odpadového Oskara 2017
Arnika
Tři obce v každém z jedenácti hodnocených krajů se mohou pyšnit titulem Odpadový Oskar 2017. Po vyhlášení celorepublikových výsledků na začátku července nyní Arnika zveřejnila i výsledky krajské úrovně této soutěže pro obce. Protože o celkových výsledcích mnohdy rozhodoval rozdíl jen několika málo kilogramů, zaslouží si krajští šampioni stejnou pozornost, jako ti celorepublikoví. Jejich praxe a zkušenosti mohou sloužit jako dobrá inspirace pro ostatní obce a města. Skvělé výsledky svědčí o dobrém nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění, motivace občanů nebo třídění bioodpadu. Arnika rozdává Odpadové Oskary už potřetí.

„Nízká produkce odpadů v obcích není samozřejmost. Zájem o téma, pravidelná osvěta veřejnosti a dobré nastavení celého systému nakládání s odpady v obci, to vše jsou předpoklady dobrých výsledků. Třídění odpadů může být samofinancovatelné či významně levnější než likvidace směsného odpadu na skládce či ve spalovně. Pokud tomu tak není, má obec ještě rezervy,“ komentuje výsledky obcí koordinátor soutěže Milan Havel.

Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok. Tento limit organizátoři zvolili proto, že jde o hodnotu, které se běžně daří dosahovat v sousedních státech, v Česku ale tato meta stále není běžná. Oproti Rakousku a Německu je u nás totiž průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší. Rozhodovala přitom data vykázaná obcemi za rok 2015.

Výsledky Odpadového Oskara 2017>>

Odkazy na tiskové zprávy pro jednotlivé kraje:

Středočeský kraj>>
Jihomoravský kraj>>
Jihočeský kraj>>
Královehradecký kraj>>
Pardubický kraj>>
Olomoucký kraj>>
Zlínský kraj>>
Plzeňský kraj>>
Liberecký kraj>>
Ústecký kraj>>
Karlovarský kraj>>

 

V letech 2017 a 2018 je soutěž realizována v rámci projektu "Odpadový Oskar za prevenci vzniku odpadů".

NPZP cmyk

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu