Odstraňte jedy ze zdravotnických pomůcek, vybízí mezinárodní studie

10.7.2002 - LONDÝN/PRAHA | Tiskové zprávy
Zdravotnické pomůcky z PVC, které hojně používá i české zdravotnictví, obsahují velmi jedovaté látky – ftaláty 1). Ty poškozují imunitní a hormonální systém člověka. Dokazuje to dnes zveřejněná studie „Synergické působení ftalátů na člověka“ (Aggregate Exposures to Phthalates in Humans), kterou vydala mezinárodní síť Health Care Without Harm 2) - jejím členem je i české sdružení ARNIKA.
Nejvíce jsou ftaláty v nemocnicích ohroženy novorozenci a děti, které přijímají největší koncentrace vzhledem ke své tělesné váze, a pacienti, kteří jsou dlouhodobě hospitalizováni a přicházejí do přímého kontaktu s PVC výrobky (např. při dialýze). Do lidského organismu se dostávají ftaláty především ze zdravotnického materiálu vyrobeného z měkčeného PVC - například vaky na nitrožilní výživu, peritoneální dialýza či různé hadičky a sondy používané mj. na jednotkách intenzivní péče pro novorozence.

Studie shrnuje dosud známé informace o vlivu ftalátů na lidské zdraví a zveřejňuje přehled jejich možných zdrojů. Hlavní část studie je zaměřena na zdravotnický materiál z PVC, ale neopomíjí ani další použití tohoto plastu (např. v kosmetice, stavebnictví či průmyslu). Publikovaná studie je průlomovou i pro to, že zkoumá kumulovaný příjem ftalátů, zatímco doposud se „bezpečné množství“ stanovovalo pro každý zdroj ftalátu samostatně.

„U ftalátů neexistuje žádné bezpečné množství, protože se váží na tuky a hromadí se v organismu. Jsou rizikovým faktorem v jakémkoliv množství i proto, že každý jedinec na ně může reagovat jinak citlivě,“ uvedla Lenka Mašková z ARNIKY, vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC.

Evropská unie nyní zvažuje, jak omezit použití a únik ftalátů do životního prostředí, ale chemický průmysl se všemožně snaží tyto aktivity zpozdit či zcela zablokovat. Vypadá to, jakoby se výrobci PVC snažili pouze o své zisky, i když deklarují svou starost o zdraví lidí a životní prostředí. Diskusi o nebezpečnosti PVC pro životní prostředí se již v zárodku snažila utlumit Spolana Neratovice. Kritiky PVC zastrašovala mj. trestním oznámením.

„Na základě jednoduchého principu předběžné opatrnosti, zvláště s informacemi, které o působení ftalátů a PVC již máme, bychom měli vyvodit logický závěr – udělat vše pro omezení jejich používání a nahradit zdravotnický materiál z PVC bezpečnějšími alternativami“, říká Dr. Vyvyan Howard, dětský patolog z Anglie, konzultant Health Care Without Harm.

Studii „Aggregate Exposures to Phthalates in Humans“ v anglickém originále lze získat na internetových stránkách Health Care Without Harm nebo na stránkách kampaně Zdravotnictví bez PVC, kde jsou uvedeny v češtině i další materiály k tomuto tématu.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu