Opakované havárie ve Spolaně musí vést ke změně

23.8.2002 - PRAHA/KOZLY | Tiskové zprávy
"Myslíme si, že přišla na řadu otázka přinejmenším přerušení výroby na bázi chloru v chemičce, která takto zatěžuje svoje okolí a její konverzi na výrobu šetrnější k životnímu prostředí. V té souvislosti je jistě načase také přemýšlet o omezení spotřeby PVC a tím pádem i jeho nebezpečné výroby ve Spolaně," shrnul postoj ARNIKY v reakci na další havárii v neratovické chemičce vedoucí programu Toxické látky a odpady, RNDr. Jindřich Petrlík. ARNIKA se obrátí s tímto podnětem na ministra životního prostředí, Libora Ambrozka.
O novém úniku chloru ze Spolany Neratovice se okolní obce, stejně jako v předešlých dnech, nic nedozvěděly. V Kozlech opakovaný únik odhadli podle sirén houkajících v Neratovicích a oblaku škodlivin valícího se k nim. Obyvatelé z okolí Neratovic by měli utěsnit svá okna a pokud možno nevycházet ven.

Spolana ohrožuje své okolí také úniky rtuti a dalších toxických látek do okolního prostředí.

ARNIKU o úniku chloru informovala jedna z obyvatelek obce Kozly v Polabí. Ze Spolany se na jejich obec valí bílý mrak. Opakovaný únik chloru potvrzuje i fakt vyhlášení chemického poplachu 3. stupně v Neratovicích. Pro zemědělce z okolí Neratovic to věští trvalé problémy. Úrodu spálenou opakovanými úniky chloru budou moci vyhodit a je otázka, zda na svých polích budou moci vůbec dál něco pěstovat.
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu