Petr Pithart prošel vesnicí, která možná bude zatopena

7.4.2004 - Jan Král | Články
Experti z Itálie a Nizozemí začnou zkoumat, zda je vhodné, aby na Bruntálsku vyrostla nová přehrada. Předseda Senátu Petr Pithart se včera přimlouval za co nejrychlejší vyřešení této letité otázky.

"Je to ještě horší, než jsem si myslel," pronesl předseda českého Senátu Petr Pithart po více než dvouhodinové veřejné debatě na místním obecním úřadě v Nových Heřminovech, kdy několikrát hrozilo, že odpůrci a zastánci stavby nové přehrady budou křičet více, než je únosné. Petra Pitharta si místní pozvali, aby jej přesvědčili o tom, že stavět novou přehradu a potopit tak Nové Heřminovy pod hladinu, je nesmysl.
Plánované vodní dílo, pokud vláda se stavbou vyjádří souhlas, má přijít státní kasu minimálně na tři miliardy korun. A také především zatopit Nové Heřminovy, odkud se budou muset lidé vystěhovat. Podle příznivců stavby by se postavením přehrady zabránilo povodňovým škodám na řece Opavě – od velké vody by byla chráněna města jako Krnov nebo Opava a další desítky okolních obcí. S výstavbou přehrady již zastupitelstva okolních měst a obcí vesměs souhlasila, stejně tak i zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Nyní rozhodování leží na ministerstvu zemědělství, které má výsledný materiál předat vládě k posouzení.
Nebude to zřejmě hned: jak včera oznámil Pavel Punčochář, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství na ministerstvu, tento uřad nyní připravuje podklady pro zahraniční experty. Zda je přehrada na Bruntálsku skutečně namístě, mají zkoumat italští a nizozemští odborníci. "Byl bych rád, kdyby tyto expertýzy byly hotovy do konce roku," odpověděl Punčochář na otázku, jak dlouho to celé může ještě trvat.
"Příprava studií je jen důkazem, že o stavbě stále panují pochybnosti," prohlásil o záměrech ministerstva zemědělství v Nových Heřminovech Petr Pithart. Ten si včera vyslechl řadu stížností místních obyvatel, kteří proti stavbě přehrady vehementně protestují. "V Heřminovech žiji pětatřicet let, má firma s dvaceti zaměstnanci obhospodařuje místní lesy. Přehrada by byl můj konec," postěžoval si místní podnikatel Jiří Pavelka. "Argumentů proti stavbě přibývá, pro ubývá," myslí si o současném stavu sporu starosta Nových Heřminov Antonín Maňák. V obci která má celkem 262 obyvatel, souhlasí podle starosty se stavbou a tím pádem i odstěhováním, jen šest.
Petr Pithart včera několikrát všechny strany sporu opakovaně vyzýval, aby spolu především diskutovaly. "Místní občané mají po desetiletích nejistoty právo, aby se rychle rozhodlo. A pokud se v dohledné době nerozhodne, pak je celá věc natolik sporná, že by se nemělo stavět nic," konstatoval předseda Senátu a dočkal se u místních potlesku.
První plány na stavbu přehrady v Nových Heřminovech existují již z dob Uhersko-Rakouska, v roce 1963 byla v obci nařízena stavební uzávěra a začal platit zákaz pohřbívání mrtvých v katastru Nových Heřminov. Již tehdy měla stát přehrada nejpozději do pěti let. Zákazy byly léty rozmělňovány, a dnes se opět v obci rostou nové domy. O přehradě se vážně opět začalo mluvit po velkých povodních, které zasáhly Moravy a Slezko v roce 1997. "Přehrada je z našeho hlediska tou nejlepší ochranou proti povodním," trval si včera na svém k nelibosti odpůrců díla generální ředitel Povodí Odry Pavel Schneider

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu