Plánování jezu na Labi u Děčína provází další plýtvání penězi

22.3.2021 - PRAHA | Články
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Technologická agentura ČR (TAČR) vypsala dva totožné projekty zaměřené na management dolního Labe s ohledem na stav biotopu štěrkopískových náplav. Zatímco jednu zakázku mají na starosti renomovaní odborníci, druhá je na první pohled vypsána účelově, aby Ministerstvo dopravy získalo záminku pro urychlení příprav mnohokrát odmítnutých dopravních vodních staveb na Labi. Dopisem jsme požádali předsedu TAČR, aby vypsání účelové veřejné zakázky přehodnotil.

Odborný grant Ostravské univerzity za více než 14 mil. korun běží od ledna letošního roku do konce roku 2023. V únoru však TAČR vyhlásil veřejnou zakázku za 5,7 mil. korun s prakticky totožným cílem a termínem realizace do konce 2021.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Je celkem jasné, že veřejná zakázka zaměřená na možnosti rozšiřování biotopu štěrkopískových náplav při respektování současného užívání a rozvoje vodní cesty s podezřele krátkou dobou realizace neslouží k odbornému zkoumání. Částka 5,7 mil. se tak přičte k dalším 640 mil., které český stát z rozpočtu vydal na neustálé plány zlepšování splavnosti, přípravné práce, studie a posudky. Je to ukázkový příklad plýtvání peněz z veřejných rozpočtů, které je spojené s pokusem o kanalizování českých řek kvůli vodní dopravě.

Připomeňme, že poslední pokus o povolení výstavby plavebního stupně u Děčína skončil v roce 2017 zastavením procesu EIA kvůli dlouhodobé neschopnosti Ředitelství vodních cest dodat potřebné podklady. Snahy o prosazení nesmyslných vodních děl však dodnes přetrvávají navzdory objektivním nepříznivým podmínkám pro splavňování kvůli dlouhodobému suchu, názorům odborníků a přísně chráněným územím.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu