Články

Pomozte nám ochránit javorovou alej u Čenkova na Táborsku - darujte Plechovku pro alej!

alej Čenkov Rovný úsek nejedné místní silnice svádí řidiče k sešlápnutí plynu, což někdy mívá tragické následky. Takovou silnici lemovanou javorovou alejí najdete i jihozápadně od Tábora u obce Čenkov. Bezpečnost provozu v aleji chceme zvýšit označením stromů bílými pruhy. Je škoda, že silničáři tento bezpečnostní prvek používají jen málo. Je totiž známo, že bílé pruhy řidiče upozorní, aby jeli opatrně.

Pojďme silničářům připomenout, aby tento jednoduchý způsob zviditelnění stromů u cest neopomíjeli. Přispějte prosím na bílé pruhy pro stromy. Zasloužíme si bezpečné aleje!

100%

Darujte „Plechovku pro alej“ do 15. června.                      

Vyberte si způsob darování:

Na bezpečnostní nátěr 115 kmenů bude zapotřebí 38 kg bílé, vodou ředitelné barvy.

Marcela Klemensova

Darujte prosím podle svých možností a přidejte se k těm, kdo na Plechovku už přispěli. Děkuji Vám.
Stromy podél cest jsou odkazem předků a nedílnou součástí naší krajiny. Společně opět poukážeme na jejich krásu a význam.

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy

Jaké množství barvy chcete darovat?

plechovka
190 Kč
plechovka
370 Kč
plechovka 650 Kč plechovka1200 Kč plechovka
2200 Kč

 

Svým   darem podpoříte ochranu aleje u Čenkova a kampaň Zachraňme stromy. Jako poděkování od nás dostanete upomínkovou samolepku s hodnotou vašeho daru.

Akci "Plechovka pro alej" pořádáme pravidelně od roku 2010. V minulosti se nám tak díky podpoře stovek dárců z celé republiky podařilo například zachránit před kácením alej u Žižkova Pole a alej u Třešti.

Darujte online platební kartou
nebo internetbankingem:

 

2stromy

Darujte převodem na účet:

  • číslo účtu: 260 008 2184 / 2010
  • variabilní symbol: 8907
  • Zanechte na sebe, prosím, své kontaktní údaje, abychom vám mohli poslat upomínkovou samolepku a abychom vás mohli informovat o přípravě, realizaci a výsledcích Plechovky pro alej.

Jméno a příjmení
Napište prosím své jméno.
Email
Uveďte svou emailovou adresu.
Telefon
Neplatný Vstup
Adresa
Uveďte prosím svou adresu.
Město
Napište město nebo obec.
PSČ
Uveďte poštovní směrovací číslo.
Neplatný Vstup

Natírání aleje se uskuteční 16. - 17. června 2018. Chcete být u toho? Tak to je báječné, bude se nám hodit každá ruka! Ozvěte se nám, pošleme vám víc informací.

Řekli o Plechovce pro alej...

dárce Dušan

Je mi velkou ctí podpořit Arniku. Děkuji za Vaši přínosnou činnost a za nápad s bílou reflexní barvou,

řekl pan Šedek, když daroval na nákup bílé barvy.

Oceňuji Vaši aktivitu. Je to šikovný nápad a rád Vás podpořím. Nemohu se smířit s tím, jak hloupě si ničíme své prostředí pro budoucí život. Jiří Mrázek

dobrovolník Vojtěch

Pokud nám záleží na krajině, ve které žijeme, tak tohle je jednoznačně možnost, jak její podobu ovlivnit, a tak trošku se do ní podepsat.

Vojta Burda se loni zúčastnil natírání aleje spolu se svou sestrou.

starosta Pavel Blabla

Ohlasy, které jsem zachytil ze strany občanů, jsou velmi kladné. Potvrzují, že je teď alej "lépe vidět" a že cesta alejí je přehlednější. A toho jsme chtěli dosáhnout. Jsem přesvědčen, že také díky bezpečnostním bílým pruhům, kterými jsme alej natřeli, zmizely návrhy na kácení stromů v ní. Před natíráním tu takové návrhy byly.

Těmito slovy shrnul Pavel Blabla, starosta Dolních Tošanovic, výsledky akce.

Díky vaší podpoře je už osm alejí bezpečnějších

V minulosti jsme bílými pruhy opatřili osm alejí. Velké poděkování patří všem dárcům.

ZasmukyPlay

Alej u Zásmuk (Středočeský kraj, 2015)

Starodávná lipová alej u Zásmuk se může stát významným krajinným prvkem. Na její krásu jsme s místními ochránci přírody upozornili v červnu 2015. Kmeny stromů jsme zvýraznili bílými pruhy a tím jsme zvýšili bezpečnost provozu v aleji a zároveň jsme přispěli k zachování této jedinečné krajinné a historické dominanty.

124 lip bude po prohlášení stromořadí za významný krajinný prvek lépe chráněno před poškozováním a možným kácením. Dalším krokem bude dosadba nových lipových sazenic do aleje.

OstrohPlay

Alej u Uherského Ostrohu (Zlínský kraj, 2014)

Paměť lip v aleji mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem sahá až do dob národního obrození. V roce 2012 oslavila alej 170. výročí. Alej je však vyhlášená častými dopravními nehodami. I proto se v minulosti objevily návrhy na kácení stromů.

Kmeny stromů jsme opatřili bílými pruhy v květnu 2014. Jsou teď lépe viditelné v noci a za špatného počasí, což přispívá k zachování této jedinečné krajinné dominanty.

Natírání u Dolních Tošanovic

Alej u Dolních Tošanovic (Moravskoslezský kraj, 2013)

Když jedete kaštanovou alejí u Dolních Tošanovic, můžete si místy připadat jako v zeleném tunelu. Bezmála stoleté stromy vás svými větvemi chrání před letním sluncem.

Kmeny stromů jsme opatřili bílými pruhy v říjnu 2013. Další podrobnosti se dozvíte z krátkého videa natočeného během akce.

Natírání u Žižkova Pole

Alej vedoucí k mohyle Jana Žižky (Vysočina, 2010)

Převážně lípy tvoří alej u obce Žižkovo Pole nedaleko Přibyslavi, vysázené roku 1874 spolu se stavbou mohyly na místě úmrtí Jana Žižky. Stromů je celkem 306 a obvod kmene dosahuje často tří metrů.

Aleji hrozilo kácení kvůli rozšiřování vozovky. Spolu s místním sdružením jsme dosáhli prohlášení aleje památnou. Kmeny jsme opatřili bílými pruhy.

Alej z Třeště do Růžené

Alej mezi obcemi Třešť a Růžená (Vysočina, 2009)

Více než stovka lip tvoří několik kilometrů dlouhou alej, které v roce 2009 hrozilo vykácení. Zasadili jsme se o její záchranu a bezpečnost provozu v aleji jsme posílili bílým nátěrem kmenů.

Silničáře z Vysočiny jsme inspirovali natolik, že přislíbili sami obnovit zašlé bílé nátěry na dalších čtyřech tisících stromů podél silnic.

Alej u Skripele

Alej u Skřipele (Středočeský kraj, 2009)

První happening "Natírat a chránit" spočíval v natření kmenů 80 stromů u obce Skřipel nedaleko Berouna.

Smyslem akce bylo upozornit na rozsáhlé kácení stromů podél silnic po celé republice bez toho, aby se vysazovaly nové aleje. Z našich analýz vyplynulo, že z alejí zmizelo mezi roky 2003 až 2010 (7 let) přes 100 tisíc stromů! To představuje alej z Prahy až do Paříže!

Používáme ekologickou, vodou ředitelnou barvou značky Balakryl.

BalakrylLogo

Ochraně alejí se věnujeme od roku 2008 v kampani Zachraňme stromy.

Petici Zachraňme stromy už podepsalo přes 32 000 lidí. Podepište, prosím, i vy!

kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu