Po havárii na Bečvě navrhuje ministerstvo o půlku nižší pokutu za otravu řek

4.5.2021 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: HZS Olomouckého kraje
Pokutu ve výši 25 místo slibovaných 50 milionů korun navrhuje Ministerstvo životního prostředí v novele vodního zákona. Podle Arniky nebude nižší pokuta dostatečnou motivací pro velké chemické a průmyslové závody k zavádění bezpečnostních opatření, ani nevystačí na pokrytí rozsáhlých škod. Spolek to uvedl ve svých připomínkách návrhu novely, jejichž termín odevzdání uplynul 3. května.

“Požadujeme zavedení maximálních sankcí ve výši 50 milionů korun. Po zkušenostech s nedozírnými následky havárie na Bečvě nebo aktuálně na Bílině půjde o adekvátní částku, která vystačí na obnovu říčního ekosystému. Nižší částky budou pro životní prostředí znamenat krok zpět,” komentuje situaci Kamil Repeš z Arniky.

K podání připomínek k návrhu novely vodního zákon vedly požadavky vyplývající z výzvy Řeky bez jedů směřující k důkladnější ochraně českých řek před znečišťováním toxických látek. Výzvu k dnešnímu dni podepsalo 6909 lidí. Na jejím základě ministr životního prostředí Richarda Brabce v lednu pro viníky havárií přislíbil přísnější tresty. 

PODEPIŠTE výzvu Řeky bez jedů

“Na Ministerstvu životního prostředí jsme proto zahájili práce na novele vodního zákona, kde zvýšíme maximální sankci ze současných 5 na 50 milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce nebo dokonce kraje,” uvedl ministr Brabec v odpovědi na otevřený dopis spolku Arnika. 

Budoucnost vidíme bez jedů.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu