Pod Lipskou horou o víkendu proběhne tradiční kosení luk kvůli ochraně vzácných rostlin

8.9.2020 - MRSKLESY | Tiskové zprávy
Foto: Jan Brabec
Na čtyři desítky členů týmu Bořena ze spolku Arnika, německé Grüne Liga, firmy TRASK a vlastníků okolních luk ve spolupráci se správou regionálního pracoviště CHKO České středohoří posečou 12. a 13. září přibližně hektar louky, která je útočištěm vzácných rostlin. Kosení proběhne na úpatí Lipské hory nad silnicí mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v CHKO České středohoří. 

Na tzv. bílých stráních rostou ohrožené druhy, jako například hořeček brvitý, len žlutý, plamének přímý, hvězdnice chlumní, sasanka lesní nebo hadí mord španělský. Sečení zabraňuje zarůstání travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít. 

Ochranáři na louky pod Lipskou horou přesadili ohrožené druhy na konci 80. let z přírodní památky Bělák, která zanikla zasypáním Radovesickou výsypkou v důsledku těžby uhlí na dolu Bílina. Z Běláku byly rostliny přeneseny také na Kaňkov a Trupelník. Přesun byl natolik úspěšný, že je dodnes považován za evropský unikát. Díky pravidelnému sečení dnes vzácné druhy rostou na desetkrát větší ploše.

Chcete se také zúčastnit?

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí