Podobu nové radnice mohou obyvatelé Prahy 8 ještě ovlivnit

8.8.2012 - PRAHA | Tiskové zprávy
Vizualizace centra Nová Palmovka
Kontroverzní projekt na stavbu nové radnice Prahy 8 vstupuje do další fáze. Ve čtvrtek 9. srpna v 9 hodin proběhne veřejné projednání dokumentace k územnímu řízení (1). Mnozí obyvatelé se záměru obávají. Radnice s obchodním centrem má stát přes miliardu korun. Vedení městské části přitom nezveřejnilo jakoukoli ekonomickou analýzu a další podklady, které by prokázaly, že půjde o efektivní investice a ne o nekontrolovatelný únik peněz z veřejných rozpočtů.

„Celý projekt má stát přes miliardu korun a radnice Prahy 8 chce prostavět peníze, které získala privatizací bytů. Investice se prý za dvacet let vrátí. Jenže ekonomickou analýzu, která by to potvrdila, vedení městské části tají. Smluvní podmínky jsou navíc nastaveny tak, že lze o návratnosti vložených prostředků oprávněně pochybovat,“ vysvětluje Věra Šmejkalová z místního občanského sdružení 8jinak!.

„Stavbu nové radnice od počátku provází snaha ji co nejvíce utajit. Neproběhla žádná debata s veřejností, radnice neinformovala o vypsání tendru na stavební firmu, politici nechodí na setkání pořádaná občanským sdružením,“ komentuje dále Šmejkalová. Podle ní bylo výběrové řízení na stavební firmu netransparentní a s množstvím nestandardních kroků (2). „Další miliony korun utratilo vedení města za související poradenské služby,“ dodává.

S nadšením obyvatel se nesetkalo ani architektonické ztvárnění budovy z ateliéru Josefa Pleskota, přičemž ostatní soutěžní návrhy zveřejněny nebyly.

Podle Martina Skalského z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika by tak závažné rozhodnutí nemělo provázet podezření z tunelování veřejných rozpočtů. „Privatizace bytů je jedinečným zdrojem příjmů, který brzy vyschne. Radnice by měla mít k utracení těchto peněz souhlas svých občanů,“ říká Skalský. „Městské části zpravidla nejsou dobrými investory ani developery. Zatímco Praha 10 a Praha 6 nedokáže vydobýt stamiliony z podvodnické firmy Key Investments, šestá městská část také nedávno v důsledku špatně uzavřených smluv s developerem přišla o lukrativní pozemek na Vítězném náměstí, na kterém rovněž plánovala zbohatnout,“ dodává Skalský.

Centrum Palmovka má vyrůst u stejnojmenné stanice metra (3). Na celkové plánované rozloze 40 tisíc metrů čtverečních má vzniknout vedle sídla úřadu Prahy 8 i obchodní centrum. Projekt prosadilo bývalé vedení radnice v čele s tehdejším starostou Josefem Noskem (nyní náměstkem pražského primátora) těsně před komunálními volbami v roce 2010 rozdílem jediného hlasu. Veřejnou zakázku na návrh budovy, stavbu i provoz obchodního centra po dobu dvaceti let vyhrál v jediném obřím tendru Metrostav.

Poznámky:
(1) Veřejné projednání dokumentace k územnímu řízení pro Centrum Palmovka proběhne ve čtvrtek 9. srpna 2012 v 9:00 hodin ve velkém sále tzv. Bílého domu (sídla úřadu MČ Praha 8) v Zenklově ulici (resp. ulici U Meteoru).

(2) Podívejte se na „Deset neznámých nad novou radnicí“, video z dílny uskupení Našipolitici.cz, které shrnuje nestandardní kroky při prosazování projektu. Přehrajete zde >>

(3) Další informace na webu 8jinak! >>

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu