en ru

hlavaté vrbyfoto: Ing. Radim Jarošek

Pravidelné ořezávání je pro vrby prospěšné. Mohou se díky němu dožít až 200 let. Spolu s Vámi chceme zachovat historii krajiny Poodří, kterou začaly psát už generace našich předků.

To nejcennější skrývá vrba uvnitř. Dutiny v kmenech vrb jsou domovem pro ohrožené živočichy, třeba netopýry nebo brouka páchníka hnědého. Přerostlé větve proto musí pryč, aby svou vahou kmen nerozlomily. Vzácní živočichové by tak přišli o svůj domov. Vrba pak brzy obroste novými proutky.

Pojďme společně obnovit tradici ořezávání vrb. Přispějte prosím na odborně provedené ošetření zanedbaných stromů.

 
Vyberte si způsob darování:

Marcela Klemensova

Darujte prosím podle svých možností a přidejte se k těm, kdo už na ošetření vrb přispěli. Děkuji Vám.
Hlavaté vrby jsou odkazem předků a nedílnou součástí naší krajiny. Společně opět poukážeme na jejich krásu a význam pro chráněné živočichy.

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy

Staňte se patronem vrby

Správně provedený ořez větví velké vrby vyžaduje určité zkušenosti. Práce odborníka a zpracování větví stojí 1500 korun. To není zas tak moc, když uvážíte, že vrbu stačí ořezat jednou za pět let.

Svým   darem podpoříte dlouhodobou péči o hlavaté vrby, které jsou domovem kriticky ohroženého páchníka hnědého a dalších chráněných živočichů.

Darujte online platební kartou
nebo internetbankingem:

 

Darujte převodem na účet:

 • číslo účtu: 2601754878/2010
 • variabilní symbol: 8907
 • Než zadáte pokyn k převodu, zanechte na sebe, prosím, své kontaktní údaje, abychom vás mohli informovat, kde a jak váš příspěvek pomohl.

Jméno a příjmení
Napište prosím své jméno.
Email
Uveďte svou emailovou adresu.
Telefon
Neplatný Vstup
Adresa
Uveďte prosím svou adresu.
Město
Napište město nebo obec.
PSČ
Uveďte poštovní směrovací číslo.
Neplatný Vstup

Ochraně stromů a alejí se věnujeme od roku 2008 v kampani Zachraňme stromy.

Petici Zachraňme stromy už podepsalo přes 32 000 lidí. Podepište, prosím, i vy!

nenechte se otravit banner

Jana Knezkova toxicka veta"Jsem vděčná za informace, které jsem díky Arnice získala. Třeba to, jak vybírat hračky, co u nich kontrolovat a které materiály jsou neškodné."

Jana Knězková, maminka Klárky

Doposud jsme upozornili na téměř 500 nebezpečných hraček a jiných výrobků pro děti i dospělé.

 

V poslední době to byly především hrnečky pro děti s vysokým množstvím olova. Váš dar pomůže prosadit důslednější kontrolu výrobků na našich pultech.

 

Cena testování jednoho výrobku se pohybuje až okolo dvou tisíc korun. Díky Vám budeme moci být tam, kde stát v dohledu nad prodávaným zbožím selhává a ochráníme zdraví Vás i Vašich dětí.

Darujte online a během okamžiku svou platební kartou

Podpořím aktivity Arniky na ochranu lidského zdraví darem

nebo
,- Kč
 
darujme

Darujte převodem na účet:

 • číslo účtu: 2400 615 687 / 2010
 • variabilní symbol: 1504

Nebo darujte v hotovosti na některé z našich poboček.

V Arnice věříme, že odvedená práce mluví za nás:

 • Česká obchodní inspekce na náš podnět zakázala nebezpečné hračky
 • Ročně otestujeme desítky výrobků na přítomnost zdraví škodlivých látek.
 • V Brně, Ostravě a Praze jsme zdarma lidem na stánku otestovali vybavení domácností.

Stromy jsou symbolem života. Tvoří kyslík, zpříjemňují prostředí, kde žijeme, jsou svědky našich osudů. Originální šperky vytvořené Veronikou Havrlíkovou a Danou Hanzlíkovou Vaškovou odrážejí krásu i význam stromů a připomínají, že stromy nesmíme ztrácet z očí.

Noste svůj strom stále na srdci!

 • získáte jedinečné umělecké dílo vytvořené s láskou pro vás i pro stromy
  Vyberte si přívěsek z vinutých skleněných perel nebo náušnice či přívěsek ze dřeva. Po Vaší objednávce pokaždé vznikne unikátní šperk.
 • podpoříte aktivity na ochranu stromů
  Polovina výtěžku z prodeje podpoří kampaň Arniky „Zachraňme stromy“. Chráníme stromy ohrožené kácením a pomáháme lidem bránit ničení zeleně ve městech i v krajině.

Přívěsky z vinutých perel:

Kliknutím na obrázek přejdete na stránku s podrobnostmi o vybraném šperku. Foto: Veronika Havrlíková

Hloh červenýHloh červený - velký přívěsek Hloh červený - menšíHloh červený - malý přívěsek JabloňJabloň - velký přívěsek  
       
TopolTopol - velký přívěsek Bříza - menšíBříza - malý přívěsek BřízaBříza - velký přívěsek  

Cena: velké stromové přívěsky: 800 Kč (z toho 400 Kč do sbírky Zachraňme stromy). Malé přívěsky: 500 kč (z toho 250 Kč do veřejné sbírky).

Dřevěné přívěsky a náušnice:

barvy-meduBarvy medu
ochrance2Ochránce Vevercino tajemstvi
Veverčino tajemství
Strom životaStrom života Srdce stromuSrdce stromu Schovaní v pupenech...Schovaní v pupenech...

Cena: náušnice 199 Kč, přívěsky 149 Kč. Polovina prodejní ceny podpoří veřejnou sbírku Zachraňme stromy.

Jak vznikla myšlenka stromových šperků:

„V té ulici by bývaly kvetly hlohy červené. Více než 100 stromů zde rostlo několik desítek let. Vždy z jara se tu rozzářila růžová kvetoucí alej. Alej tu už není, zasáhl člověk a rozhodl o životě stromů, které mu dávaly své dary: čistý vzduch, který dýchá, teplo, které cítí, chládek v parných dnech, energii, kterou čerpá, i když si to neuvědomuje, zpěv ptáků, co slyší a mnoho dalšího krásného a potřebného."

 

To se stalo na podzim 2009. Brzy pak se zrodil první skleněný strom na připomínku hlohů, které už nejsou. Nosím jej, abych nezapomněla na svůj úkol pomáhat naší matce planetě Zemi.

 

Pokud také chcete podpořit přírodu kolem sebe, objednejte si šperk, který bude vyrobený jen pro vás.

 

Veronika Havrlíková

www.papitutu.com

 

hanzlikovaU kolébky dřevěného šperku stojí tři sudičky. Jedna nelítostná, která končí život stromu. Druhá, jež dává dřevu naději na další život a třetí, která přidává inspiraci a lásku.

 

Mám stromy moc ráda. Ale dub nejde nosit v kapse. Proto vznikají moje drobné šperky, díky nimž s námi stromy mohou být stále.


Stromy, z nichž tvořím, osobně znám a strávila jsem pod jejich korunami krásné chvíle. Pár jich už bohužel nikomu stín neposkytne. Smutek z jejich ztráty transformuji do radosti, při níž vznikají hebké šperky. Energie proudící v těch krásných bytostech se otiskla do struktury jejich dřeva – pokaždé, když se broušením vyloupne, žasnu a raduji se. O tuto radost se s vámi chci podělit.

 

Dana Hanzliková Vašková

www.fler.cz/tree

Výtěžek z prodeje šperků podpoří veřejnou sbírku Zachraňme stromy!, oznámenou Magistrátu hl. m. Prahy 17. 9. 2010. Cílem stejnojmenné kampaně sdružení Arniky je ochrana stromů a alejí v krajině i ve městech. Příspěvkem podpoříte také činnost poradny, v níž Arnika bezplatně pomáhá lidem bránit kácení zdravých stromů a ničení zeleně.

Zachraňme stromyKampaň Zachraňme stromy! vyrostla z potřeby bránit bezdůvodnému kácení dřevin ve městech a obcích, ale také významných stromořadí v krajině. Zatímco v hustě obydlených městech a v průmyslových oblastech zeleň kompenzuje negativní účinky znečištěného ovzduší na lidské zdraví, aleje jsou dědictvím české krajiny po našich předcích, které stojí za to chránit i pro další generace.

Kampaň probíhá od roku 2005. Hlavním cílem v roce 2008 se stalo prosazení novely zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby paragrafy lépe chránily stromy a neumožňovaly další masivní ničení zeleně, kterého jsme svědky. S komplexním návrhem se můžete seznámit na našich stránkách.

PROČ věnovat stromům zvýšenou pozornost:

srdceJen v období od 1. 10. 2003 do 31.12. 2009 bylo v České republice pokáceno 82 417 stromů v alejích podél silnic II. a III.  třídy. Pokud si toto množství představíme jako souvislou alej stromů vzdálených 20 m od sebe po obou stranách silnice, zmizelo by stromořadí dlouhé 824 km, což je vzdušná vzdálenost cca z Prahy do Paříže. Vysázeno však bylo jen 47 670 stromů, což představuje vzdálenost jen do půli cesty, přibližně k německému Karlsrühe.

Co se nám například už podařilo:

Co pro nás znamená Vaše finanční podpora:

 • Budeme moci dále poskytovat bezplatné odborné poradenství v ochraně dřevin jak jednotlivcům, tak občanským iniciativám, a to osobně, telefonicky i e-mailem.
 • Ve spolupráci s odborníky budeme hledat nejlepší způsoby efektivní péče o zeleň a přesvědčovat o nich zodpovědné úřady.
 • Nabídneme získané znalosti a postupy k mapování alejí pro využití i v ostatních krajích České republiky. Přehled o významných a hodnotných stromořadích usnadní jejich budoucí ochranu i získání prostředků na péči o ně.
 • Kontinuálně budeme pokračovat v prosazování požadavků na lepší právní ochranu zeleně uvedených v petici Zachraňme stromy - za lepší paragrafy na ochranu zeleně, například důsledné zadávání a dodržování odpovídající náhradní výsadby za vykácené stromy.
 • Nadále budeme bránit kácení stromů, devastaci zeleně a zástavbě zelených ploch, například prostřednictvím podávání připomínek k územnímu plánu a jeho případným změnám.
 • Budeme moci nadále podporovat jednotlivce i sdružení občanů.

A může toho být i více - díky Vaší podpoře se můžete těšit na další aktivity, které pomohou chránit stromy a současně budou nás i vás bavit!

Více o tom, co stromy umí a co pro ně můžeme všichni dělat, se dozvíte na našich stránkách www.arnika.org/stromy

O veřejné sbírce Zachraňme stromy

Veřejná sbírka Zachraňme stromy byla oznámena Magistrátu hlavního města Prahy 17. září 2010.
Číslo účtu veřejné sbírky: 2600082184/2010 (Fio banka, a.s.)

Jsme česká nezisková organizace a musíme se spoléhat pouze na své vlastní zdroje. Můžete nás podpořit ve svém volnu jako dobrovolník či dobrovolnice, můžete nám pomoci finančním darem, věnovat nám něco, co sami už nepotřebujete, ale my to ještě využijeme, nebo můžete podepsat naši petici. Můžete, ale nemusíte. Jen díky dobrovolníkům a dárcům však my můžeme usilovat o lepší životní prostředí v naší zemi.

Chci darovat organizaci Arnika
nebo
,- Kč

 

10 důvodů, proč podpořit kampaň Zachraňme stromy:

 1. Každý rok zachráníme desítky, někdy i stovky zdravých stromů před pokácením.
 2. Bráníme devastaci parků a ničení veřejné zeleně ve městech a obcích.
 3. Usilujeme o zastavení plošného kácení historických alejí podél silnic a cest.
 4. Poskytujeme bezplatné poradenství v oblasti ochrany životního prostředí a lidského zdraví.
 5. Podporujeme desítky místních občanských sdružení a obcí.
 6. Prosazujeme změnu zákona tak, aby lépe chránil stromy a zeleň.
 7. Účastníme se připomínkování územních plánů a staveb, které by poškodily zeleň. Předkládáme vlastní alternativy.
 8. Pořádáme přednášky, výstavy, odborné semináře. Vydáváme informační materiály pro veřejnost.
 9. Působíme v regionech – lidé v našich pobočkách znají a řeší konkrétní problémy, které trápí obyvatele.
 10. Podpora jednotlivců nám umožní nezávislost – sami si můžeme vybírat témata, kterým se budeme věnovat.