![]() Jana Knězková, maminka Klárky |
Doposud jsme upozornili na téměř 500 nebezpečných hraček a jiných výrobků pro děti i dospělé.
V poslední době to byly především hrnečky pro děti s vysokým množstvím olova. Váš dar pomůže prosadit důslednější kontrolu výrobků na našich pultech.
Cena testování jednoho výrobku se pohybuje až okolo dvou tisíc korun. Díky Vám budeme moci být tam, kde stát v dohledu nad prodávaným zbožím selhává a ochráníme zdraví Vás i Vašich dětí. Darujte online a během okamžiku svou platební kartouDarujte převodem na účet:
Nebo darujte v hotovosti na některé z našich poboček. V Arnice věříme, že odvedená práce mluví za nás:
|
Kampaň Zachraňme stromy! vyrostla z potřeby bránit bezdůvodnému kácení dřevin ve městech a obcích, ale také významných stromořadí v krajině. Zatímco v hustě obydlených městech a v průmyslových oblastech zeleň kompenzuje negativní účinky znečištěného ovzduší na lidské zdraví, aleje jsou dědictvím české krajiny po našich předcích, které stojí za to chránit i pro další generace.
Kampaň probíhá od roku 2005. Hlavním cílem v roce 2008 se stalo prosazení novely zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby paragrafy lépe chránily stromy a neumožňovaly další masivní ničení zeleně, kterého jsme svědky. S komplexním návrhem se můžete seznámit na našich stránkách.
Jen v období od 1. 10. 2003 do 31.12. 2009 bylo v České republice pokáceno 82 417 stromů v alejích podél silnic II. a III. třídy. Pokud si toto množství představíme jako souvislou alej stromů vzdálených 20 m od sebe po obou stranách silnice, zmizelo by stromořadí dlouhé 824 km, což je vzdušná vzdálenost cca z Prahy do Paříže. Vysázeno však bylo jen 47 670 stromů, což představuje vzdálenost jen do půli cesty, přibližně k německému Karlsrühe.
A může toho být i více - díky Vaší podpoře se můžete těšit na další aktivity, které pomohou chránit stromy a současně budou nás i vás bavit!
Více o tom, co stromy umí a co pro ně můžeme všichni dělat, se dozvíte na našich stránkách www.arnika.org/stromy
Veřejná sbírka Zachraňme stromy byla oznámena Magistrátu hlavního města Prahy 17. září 2010.
Číslo účtu veřejné sbírky: 2600082184/2010 (Fio banka, a.s.)
Jsme česká nezisková organizace a musíme se spoléhat pouze na své vlastní zdroje. Můžete nás podpořit ve svém volnu jako dobrovolník či dobrovolnice, můžete nám pomoci finančním darem, věnovat nám něco, co sami už nepotřebujete, ale my to ještě využijeme, nebo můžete podepsat naši petici. Můžete, ale nemusíte. Jen díky dobrovolníkům a dárcům však my můžeme usilovat o lepší životní prostředí v naší zemi.
Stromy jsou symbolem života. Tvoří kyslík, zpříjemňují prostředí, kde žijeme, jsou svědky našich osudů. Originální šperky vytvořené Veronikou Havrlíkovou a Danou Hanzlíkovou Vaškovou odrážejí krásu i význam stromů a připomínají, že stromy nesmíme ztrácet z očí.
Kliknutím na obrázek přejdete na stránku s podrobnostmi o vybraném šperku. Foto: Veronika Havrlíková
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
Cena: velké stromové přívěsky: 800 Kč (z toho 400 Kč do sbírky Zachraňme stromy). Malé přívěsky: 500 kč (z toho 250 Kč do veřejné sbírky).
![]() Veverčino tajemství |
||
![]() |
![]() |
![]() |
Cena: náušnice 199 Kč, přívěsky 149 Kč. Polovina prodejní ceny podpoří veřejnou sbírku Zachraňme stromy.
Výtěžek z prodeje šperků podpoří veřejnou sbírku Zachraňme stromy!, oznámenou Magistrátu hl. m. Prahy 17. 9. 2010. Cílem stejnojmenné kampaně sdružení Arniky je ochrana stromů a alejí v krajině i ve městech. Příspěvkem podpoříte také činnost poradny, v níž Arnika bezplatně pomáhá lidem bránit kácení zdravých stromů a ničení zeleně.
Rovný úsek nejedné místní silnice svádí řidiče k sešlápnutí plynu, což někdy mívá tragické následky. Takovou silnici lemovanou javorovou alejí najdete i jihozápadně od Tábora u obce Čenkov. Bezpečnost provozu v aleji chceme zvýšit označením stromů bílými pruhy. Je škoda, že silničáři tento bezpečnostní prvek používají jen málo. Je totiž známo, že bílé pruhy řidiče upozorní, aby jeli opatrně.
Pojďme silničářům připomenout, aby tento jednoduchý způsob zviditelnění stromů u cest neopomíjeli. Přispějte prosím na bílé pruhy pro stromy. Zasloužíme si bezpečné aleje!
Darujte „Plechovku pro alej“ do 15. června. |
Vyberte si způsob darování: |
Na bezpečnostní nátěr 115 kmenů bude zapotřebí 38 kg bílé, vodou ředitelné barvy.
Darujte prosím podle svých možností a přidejte se k těm, kdo na Plechovku už přispěli. Děkuji Vám.
Stromy podél cest jsou odkazem předků a nedílnou součástí naší krajiny. Společně opět poukážeme na jejich krásu a význam.
RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy
![]() 190 Kč |
![]() 370 Kč |
![]() |
![]() |
![]() 2200 Kč |
Svým darem podpoříte ochranu aleje u Čenkova a kampaň Zachraňme stromy. Jako poděkování od nás dostanete upomínkovou samolepku s hodnotou vašeho daru.
Akci "Plechovka pro alej" pořádáme pravidelně od roku 2010. V minulosti se nám tak díky podpoře stovek dárců z celé republiky podařilo například zachránit před kácením alej u Žižkova Pole a alej u Třešti.
Darujte online platební kartou
|
Darujte převodem na účet:
|
Natírání aleje se uskuteční 16. - 17. června 2018. Chcete být u toho? Tak to je báječné, bude se nám hodit každá ruka! Ozvěte se nám, pošleme vám víc informací.
Je mi velkou ctí podpořit Arniku. Děkuji za Vaši přínosnou činnost a za nápad s bílou reflexní barvou,
řekl pan Šedek, když daroval na nákup bílé barvy.
Oceňuji Vaši aktivitu. Je to šikovný nápad a rád Vás podpořím. Nemohu se smířit s tím, jak hloupě si ničíme své prostředí pro budoucí život. Jiří Mrázek
Pokud nám záleží na krajině, ve které žijeme, tak tohle je jednoznačně možnost, jak její podobu ovlivnit, a tak trošku se do ní podepsat.
Vojta Burda se loni zúčastnil natírání aleje spolu se svou sestrou.
Ohlasy, které jsem zachytil ze strany občanů, jsou velmi kladné. Potvrzují, že je teď alej "lépe vidět" a že cesta alejí je přehlednější. A toho jsme chtěli dosáhnout. Jsem přesvědčen, že také díky bezpečnostním bílým pruhům, kterými jsme alej natřeli, zmizely návrhy na kácení stromů v ní. Před natíráním tu takové návrhy byly.
Těmito slovy shrnul Pavel Blabla, starosta Dolních Tošanovic, výsledky akce.
V minulosti jsme bílými pruhy opatřili osm alejí. Velké poděkování patří všem dárcům.
![]() Alej u Zásmuk (Středočeský kraj, 2015)Starodávná lipová alej u Zásmuk se může stát významným krajinným prvkem. Na její krásu jsme s místními ochránci přírody upozornili v červnu 2015. Kmeny stromů jsme zvýraznili bílými pruhy a tím jsme zvýšili bezpečnost provozu v aleji a zároveň jsme přispěli k zachování této jedinečné krajinné a historické dominanty. 124 lip bude po prohlášení stromořadí za významný krajinný prvek lépe chráněno před poškozováním a možným kácením. Dalším krokem bude dosadba nových lipových sazenic do aleje. |
![]() Alej u Uherského Ostrohu (Zlínský kraj, 2014)Paměť lip v aleji mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem sahá až do dob národního obrození. V roce 2012 oslavila alej 170. výročí. Alej je však vyhlášená častými dopravními nehodami. I proto se v minulosti objevily návrhy na kácení stromů. Kmeny stromů jsme opatřili bílými pruhy v květnu 2014. Jsou teď lépe viditelné v noci a za špatného počasí, což přispívá k zachování této jedinečné krajinné dominanty. |
Alej u Dolních Tošanovic (Moravskoslezský kraj, 2013)Když jedete kaštanovou alejí u Dolních Tošanovic, můžete si místy připadat jako v zeleném tunelu. Bezmála stoleté stromy vás svými větvemi chrání před letním sluncem. Kmeny stromů jsme opatřili bílými pruhy v říjnu 2013. Další podrobnosti se dozvíte z krátkého videa natočeného během akce. |
![]() Alej vedoucí k mohyle Jana Žižky (Vysočina, 2010)Převážně lípy tvoří alej u obce Žižkovo Pole nedaleko Přibyslavi, vysázené roku 1874 spolu se stavbou mohyly na místě úmrtí Jana Žižky. Stromů je celkem 306 a obvod kmene dosahuje často tří metrů. Aleji hrozilo kácení kvůli rozšiřování vozovky. Spolu s místním sdružením jsme dosáhli prohlášení aleje památnou. Kmeny jsme opatřili bílými pruhy. |
![]() Alej mezi obcemi Třešť a Růžená (Vysočina, 2009)Více než stovka lip tvoří několik kilometrů dlouhou alej, které v roce 2009 hrozilo vykácení. Zasadili jsme se o její záchranu a bezpečnost provozu v aleji jsme posílili bílým nátěrem kmenů. Silničáře z Vysočiny jsme inspirovali natolik, že přislíbili sami obnovit zašlé bílé nátěry na dalších čtyřech tisících stromů podél silnic. |
![]() Alej u Skřipele (Středočeský kraj, 2009)První happening "Natírat a chránit" spočíval v natření kmenů 80 stromů u obce Skřipel nedaleko Berouna. Smyslem akce bylo upozornit na rozsáhlé kácení stromů podél silnic po celé republice bez toho, aby se vysazovaly nové aleje. Z našich analýz vyplynulo, že z alejí zmizelo mezi roky 2003 až 2010 (7 let) přes 100 tisíc stromů! To představuje alej z Prahy až do Paříže! |
Používáme ekologickou, vodou ředitelnou barvou značky Balakryl.
Ochraně alejí se věnujeme od roku 2008 v kampani Zachraňme stromy.
Petici Zachraňme stromy už podepsalo přes 32 000 lidí. Podepište, prosím, i vy!