Podvodné povolení pro kácení v Obyčtově

Vysočina, 2007 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 28.11.2011
„Přece nemohou povolit pokácet takový krásný zdravý strom,“ říkali si mladí manželé z Obyčtova u Žďáru nad Sázavou. Jejich sousedce však javor u opraveného rodinného domku vadil. V únoru 2007 si opatřila povolení ke kácení, ale do žádosti uvedla nepravdivé údaje.

V žádosti paní uvedla, že javor je poškozený, jeho dřevina odumírá a že hrozí jeho zřícení. Obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí měl být údajně 98 cm. Zákon říká, že dosahuje-li obvod kmene stromu více než 80 cm, je nutné žádat o povolení, menší stromy je možné kácet i bez něj.

Sousedé požádali o pomoc pobočku Arniky v Jihlavě. Společně připravili podnět k prošetření vydaného povolení ke kácení javoru a odeslali jej České inspekci životního prostředí v Havlíčkově Brodě. Arnika upozornila majitelku javoru a starostu obce, že pokud pokácí strom na základě povolení s nepravdivými údaji, hrozí jim peněžitá pokuta. Při šetření na místě zjistili inspektoři z Inspekce životního prostředí, že skutečný obvod kmene stromu je 295 cm, javor je ve výtečném zdravotním stavu a není nejmenší důvod jej kácet.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu