Pohřbí zastupitelé kostlivce v podobě změn Roztyl, Smíchova a Kamýku?

28.5.2014 - PRAHA | Tiskové zprávy
Smíchovské nádraží
foto: Arnika
Na pražském zastupitelstvu bude dalším dílem pokračovat zdánlivě nekonečný seriál změn územního plánu hlavního města. Na programu mají zastupitelé hlasování o několika kostlivcích, kteří leží v magistrátních skříních řadu let - Smíchovském nádraží, rozsáhlé výstavbě na Kamýku nebo nové administrativní budově v Roztylech. Arnika doufá, že je zastupitelé konečně pohřbí. Například se záměry na Smíchově nesouhlasila Praha 2 a schválení nedoporučila ani Komise Rady hl.m. Prahy pro územní plán a jeho změny.

Zasedání zastupitelstva se koná dne 29. května 2014 v 9:00 ve velké zasedací síni Nové radnice. Jednání je veřejně přístupné a k projednávaným bodům může vystoupit kterýkoliv občan Prahy.

„Problémem okolo Smíchovského nádraží je zejména dopravní obsluha nové čtvrti, kdy se vede spor o Dalecký most. Vidíme také oprávněnou obavu z výšky plánovaných budov, které by mohly poškodit unikátní historické panorama Prahy. V každém případě je nutné, aby byla nejdřív stanovena jasná pravidla k regulaci výšky a hustoty zástavby či k podílu zeleně. Jedině tak se dá zajistit dostatečná kvalita životního prostředí pro budoucí obyvatele,“ vyzdvihuje právnička Arniky Vendula Zahumenská.

V území má vzniknout takzvaná polyfunkční a bytová zástavba, náměstí, pěší zóna a centrální park, obchodně-zábavní centrum, administrativní budovy, budovy několikapodlažního parkingu a nový autobusový terminál.

Podobně na tom je i výstavba na Kamýku nebo v Roztylech. Tady se změny týkají téměř hektarového území a znamenaly by vybudování obrovského kancelářského objektu firmou UNIMEX GROUP v těsné blízkosti Michelského lesa. Tuto změnu na zastupitelstvu řešili už dvakrát. Pro toto projednávání jsou podle informací Arniky připravena hned dvě usnesení – zamítavé, ale i schvalující. Pro obyvatele Horních Roztyl, Chodova a Spořilova by nová administrativní budova znamenala především nárůst automobilové dopravy, zvýšení hlukové zátěže a exhalací v okolí ulic 5. května a Ryšavého.

„Na Roztylech je problematická výstavba dalších obřích budov dopravně napojených na severojižní magistrálu. Přivábení dalších tisíců aut je proti veřejnému zájmu na zklidnění magistrály a její přeměně v městskou třídu. Věříme, že zastupitelé předložené změny neschválí. Potřebný je skutečný zájem politiků o řešení problémů a diskuse s veřejností. Jedině respektování práv Pražanů může vést ke zlepšení územního plánování hlavního města,“ uzavírá Zahumenská.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí