Poslanci odmítli návrh Prahy na zrušení zásad rozvoje

15.6.2012 - PRAHA | Novinky
Poslanecká sněmovna dnes odmítla návrh Prahy, aby hlavní město nemuselo zpracovávat takzvané zásady územního rozvoje. Jedná se rámcový územní plán, který vymezuje hlavní dopravní infrastrukturu, ale i významné přírodní oblasti, rozvojová území a veřejně prospěšné stavby. Poslancům byl návrh předložen v rámci projednávání novely stavebního zákona.

Nové vedení Prahy usiluje o celkovou změnu systému územního plánování. Podle předpokladu politiků by hlavní město nemuselo zpracovávat zásady územního rozvoje, ale používalo by takzvaný Metropolitní územní plán a dále urbanistické studie zpracované pro vybrané městské čtvrti. To by však vyžadovalo změnit stavební zákon. Poslancům dolní komory parlamentu se zřejmě nelíbilo, že Praha by měla oproti jiným městům České republiky výjimku a postupovala by odlišně.

V tuto chvíli není zřejmé, zda se i přes nesouhlas poslanců podaří pražským politikům uskutečnit vizi Metropolitního územního plánu. Zřejmě budou muset od některých svých představ ustoupit, aby neporušili stavební zákon.

Sledujte nás: