Praha podvedla veřejnost. Urbanistická (ne)soutěž na podobu okolí Masarykova nádraží startuje bez participace

22.3.2021 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: archiv Arniky
Dnes byla vyhlášena urbanistická soutěž, aniž by jí předcházela participace veřejnosti, kterou dříve odsouhlasilo vedení hlavního města. V soutěži se tak neodrazily potřeby obyvatel, ani požadavky hlavního města například na veřejné budovy, parky nebo zklidnění magistrály. Ze zadání naopak vyplývá, že cílem soutěže není nalezení optimální podoby posledního brownfieldu v centru Prahy, ale obhajoba plánů Penty zastavět pozemky co nejhustěji.

praha mpz pink“Soutěž je ve výsledku dalším příkladem toho, jak Praha nadbíhá soukromým developerům. Na konci roku vedení města sice slíbilo, že zapojí veřejnost do přípravy soutěže, ale od té doby nastalo ticho po pěšině. Hlavním vodítkem pro soutěžící budou pouze podněty na změny územního plánu, které umožňují jediné - zastavět okolí co nejhustěji a podle představ Penty,” říká Václav Orcígr z Arniky. 

Zapojení veřejnosti do sestavení zadání odsouhlasila Rada hlavního města Prahy v prosinci 2020. Přípravy zadání a vyhlášení však probíhají od začátku nestandardním způsobem. Porota nebude vybírat z nezávislých návrhů, ale jednotlivé návrhy bude se soutěžními týmy za zavřenými dveřmi upravovat v rámci jakýchsi workshopů. Soutěž spíš připomíná netransparentní výběrové řízení. 

Zadání nakonec nevychází z návrhů veřejnosti, ale z podnětů na změny územního plánu s vysokými kapacitami zástavby. Město do zadání soutěže vůbec nezasáhlo a nevyžaduje od soutěže vůbec nic konkrétního, jak je v urbanistických soutěžích běžné. Společný požadavek otevřené a transparentní soutěže nedávno vyjádřilo také přes tisíc Pražanů v petici “Masaryčka lidem”.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu