Co je to územní plán

Kdo chce v Praze stavět, musí se zajímat o územní plán. Stejně tak se o něj musí zajímat ti, kteří bydlí poblíž místa, kde by mohl vyrůst nový obchodní dům, kanceláře nebo desítky bytů.

Územní plán má podobu barevné mapy. Konkrétní barevné plochy určují funkci dané lokality či pozemku - například to, zda na něm jsou či budou stát byty nebo fabrika, park, anebo se jedná třeba o fotbalové hřiště. Nestanovuje ale jenom to. Územní plán určuje třeba limity pro velikost nových budov, definuje charakter konkrétních území (zda jsou určena k intenzivní zástavbě a nebo se tam naopak stavět nesmí), vymezuje plochy zeleně, anebo kudy povede dopravní či technická infrastruktura. Podrobně se o všem, co územní plán obsahuje, dozvíte na webu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Stávající územní plán platí od roku 1999 - je už zastaralý. Problémem jsou hlavně jeho změny - těch vzniklo za tu dobu tisíce, často na popud soukromých developerů, kteří na magistrátu řadu let lobbují a protlačují stovky stavebních záměrů mimo dostatečnou veřejnou kontrolu. Územní plán se tak postupně stává cárem papíru a přemrštěná výstavba se rozmáhá ve všech částech města. Část sporných záměrů schválili zastupitelé před lety ještě za primátora Pavla Béma. Co se nestihlo, přichází k jednání teď, stále se jedná o dalších a dalších projektech na výstavbu bytů nebo kanceláří. Tyto projekty často vedou k zástavbě zeleně, nárůstu dopravy a devastaci veřejného prostoru. Magistrát o změnách příliš neinformuje. Každý občan má přitom právo se ke změnám územního plánu vyjádřit.

Územní plán se v několik fázích projednává s veřejností. Každý, včetně spolků, k němu může poslat úřadu připomínky, vlastníci nemovitostí dokonce námitky. Podrobné informace o tom, jak se zapojit do územního plánování, najdete v našem Průvodci aktivního občana. Přečtěte si také naše další průvodce o povolování staveb nebo procesu EIA.

Všechny změny a úpravy územního plánu najdete v této přehledné úřední databázi. Informace o aktuálně pořizovaných změnách jsou na stránkách hlavního města. Více o tom, jak v databázi hledat právě to, co vás zajímá, se dočtete v našem průvodci.

 

Ovlivní Vás územní plán?

Jak to zjistit, jak se v plánu vyznat a jak se bránit

1/ Otevřete si stránky Změna plánu.

Jak s aplikací pracovat, najdete v našem manuálu

2/ Sledujte změny územního plánu

Jejich projednávání je rychlejší než příprava Metropolitního plánu Prahy a z hlediska skutečného dopadu na podobu Prahu jsou tak mnohem významnější

V aplikaci Změna plánu si můžete nastavit hlídacího psa právě pro vaši lokalitu

3/ Braňte své životní prostředí!

Praha - publikace

Hledáte návod jak změnit své město k lepšímu, čerpáte nápady nebo si chcete zpříjemnit volno inspirativní četbou? Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Voda a biodiverzita

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – i prakticky údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.