Pražská koalice: Třetí zastupitelstvo bez programového prohlášení

23.1.2015 - PRAHA | Novinky
Jednání zastupitelstva
Ilustrační foto
Ve čtvrtek 22. ledna 2015 se potřetí od podzimních komunálních voleb sešlo zastupitelstvo hlavního města Prahy. Všichni, kdo se těšili na programové prohlášení nové rady, museli být zklamaní. Radní z ANO, Trojkoalice a ČSSD se dosud zjevně nedohodli na finálním znění textu, a tak vyplnili program jinými body.

Přestože vůbec nebyly na programu jednání, celému dni vévodily Pražské stavební předpisy. Hned na začátku zasedání navrhovali občané i někteří zastupitelé, aby se o nich mluvilo, ale návrh neprošel hlasováním. Před polednem se pak na Mariánském náměstí sešly asi dvě stovky lidí, aby protestovaly proti tomu, co se kolem městské stavební vyhlášky děje. Rozsáhlá debata mezi veřejností a zastupiteli se pak konala v rámci interpelací.

Co se vlastně děje? Ještě loni v létě schválila rada ovládaná TOP 09 a ČSSD zcela nová pravidla pro výstavbu v Praze. Mimo jiné jimi šlápla na kuří oko firmám vydělávajícím na velkoplošných billboardech – jejich umisťování se v Praze mělo výrazně omezit. Reklamní firmy pak zahájily protiútok a obvinily na billboardech tehdejšího primátora Hudečka, že novelou vyhlášky nahrává developerům. Což je zjevný nesmysl.

Problém samozřejmě je, že Stavební předpisy odkazují na nový územní plán, který se přes veškeré proklamace nepodařilo Hudečkovi prosadit. Přesto, nebo spíše proto má technická vyhláška velký smysl: v době neexistence nového územního plánu bylo možné nežádoucí bujení komerční výstavby umravňovat alespoň novou vyhláškou.

Pak se však stala nevídaná věc: Ministerstvo pro místní rozvoj platnost magistrátní vyhlášky pozastavilo s tím, že odporuje zákonu a navíc neprošla takzvanou notifikací Evropské unie. Z dostupných podkladů vyplývá, že argumentace ministerstva je značně děravá: opírá se totiž o legislativu regulující evropský trh s výrobky. Zní to neuvěřitelně, ale ministryně Karla Šlechtová z ANO opravdu tvrdí, že stavba je výrobek…

Za stejnou politickou stranu – ANO – byla ovšem zvolena i primátorka Prahy Adriana Krnáčová, a kauza tak dostává pikantní rozměr. Už se objevily spekulace, že Andrej Babiš, jehož volební úspěchy jsou značně závislé na velkoplošné reklamě, přes „svou“ ministryni a primátorku Pražské stavební předpisy prostě zaříznul.

Jak se dnes ukázalo, novou vyhlášku podporuje velká část architektů, pedagogů i dalších odborníků, a přes lživou reklamní kampaň se pravdu o příběhu předpisů dozvídá také čím dál více Pražanů. Snad to dodá kuráž radním hlavního města postavit se ministerstvu a jediný nový nástroj pro lepší regulaci výstavby v Praze znovu vrátit do hry.

Banner-stika

Sledujte nás: